Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ylläs: Lumikelkkailijat joutuvat vaikeuksiin

Ylläs – huipulla tuulee, Johanna.
Ylläs – huipulla tuulee, Johanna.Sub
Julkaistu 05.12.2012 17:30

Ylläs – huipulla tuulee -sarjassa Johannan lumikelkkailijoiden tielle osuu ongelma toisensa jälkeen.

Safariyrittäjä Johanna puuhaili Ylläs – huipulla tuulee -sarjan toiseksi viimeisessä jaksossa kauden suurimman asiakastapahtumansa suuren lumikelkkailijaryhmän parissa. Kymmenet kelkat odottivat safaritalon pihassa, sillä iso turistiryhmä oli saapunut Ylläkselle toiveenaan päästä nauttimaan valkeista maisemista moottorikelkkojen selästä käsin.

Mutkia kuitenkin riitti: Ongelmat alkoivat jo ennen kuin ensimmäinenkään kelkka oli lähtenyt pihasta. Järjestelyistä oli vastannut Johannan mies ja yhtiökumppani Tomi, mutta Johannankin apu tuli pian tarpeeseen.

– Hänellä on kuulolaite eikä kypärä mahdu päähän. Ja jos ottaa kuulolaitteen pois, hän on täysin kuuro, eräs oppaista valotti tilannetta.

Ilman kypärää ei kelkan kyytiin ole lain mukaan asiaa, joten ratkaisu oli keksittävä pian. Lopulta pulasta pelastauduttiin talosta löytyneen extra-suuren kypärän avulla.

Lisää kommelluksia oli kuitenkin luvassa, kun retkue pääsi lopulta tien päälle.

Mitä retkellä tapahtui?

Subilla torstaisin kello 21!

Tykkää Ylläksestä Facebookissa .

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Suuri seikkailu alkoi rytinällä – kisan rankkuus yllätti ensimmäisen putoajan: "Nuorempien hommaa!"Luvaton moottorikelkkaralli haittaa lintujen pesintää kansallispuistossa – munien kylmettyminen uhkanaMikä ajaa lunneja Suomeen? Asiantuntija arvioi lintujen poikkeuksellisen käytöksen syitäEnsilumi tuli Lappiin rytisten! Dronevideo näyttää, kuinka reippaasti sitä kertyiYöpyisitkö sinä täällä? MTV pääsi kurkistamaan kansainvälisesti ylistetyn Lumikylän sisälle ennen sen aukeamista: "Lunta on käytetty 20 miljoonaa kiloa"Lumivyöryvaara vaanii Lapin tuntureilla – tilanne elää jatkuvasti: "Olosuhteet voivat muodostua otollisiksi isommillekin vyöryille"
Ylläs

Tuoreimmat aiheesta

Ylläs
  • 23.03.202421:03
    Nina Mikkonen

    Suuri seikkailu alkoi rytinällä – kisan rankkuus yllätti ensimmäisen putoajan: "Nuorempien hommaa!"

  • 11.03.202416:52
    Luonto ja eläimet

    Luvaton moottorikelkkaralli haittaa lintujen pesintää kansallispuistossa – munien kylmettyminen uhkana

  • 25.01.202420:24
    Linnut

    Mikä ajaa lunneja Suomeen? Asiantuntija arvioi lintujen poikkeuksellisen käytöksen syitä

  • 20.09.202314:21
    Lappi

    Ensilumi tuli Lappiin rytisten! Dronevideo näyttää, kuinka reippaasti sitä kertyi

  • 24.12.202017:34
    Lappi

    Yöpyisitkö sinä täällä? MTV pääsi kurkistamaan kansainvälisesti ylistetyn Lumikylän sisälle ennen sen aukeamista: "Lunta on käytetty 20 miljoonaa kiloa"