Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ylen kanssa riitaantunut viisunikkari: ”Sopu on löytymässä”

8:11Vieraana Suomen euroviisuedustaja Saara Aalto
Julkaistu 17.04.2018 09:29
Toimittajan kuva

Iina Lindeman

iina.lindeman@mtv.fi

Saara Aallon euroviisukappaleen tekijät saatetaan sittenkin nähdä Lissabonissa.

Videolla artikkelin yläosassa Saara Aalto kertoo UMK:sta ja viisuhuumasta. 

Saara Aalto edustaa tänä vuonna Suomea Lissabonissa järjestettävissä euroviisuissa. Aalto esittää kilpailussa kappaleen Monsters, joka on ruotsalaisten Linnea ja Joy Debin käsialaa.

Edustuskappale valittiin Uuden musiikin kilpailussa, jonne Yle varta vasten tilasi kappaleen Debeiltä. Kaksikko on niittänyt menestystä viisurintamalla aiemminkin, sillä muun muassa Måns Zelmerlöwin voittokappale Heroes on Debien tekemä.

Aftonbladet julkaisi sunnuntaina Linnea Debin haastattelun, jossa nainen kertoi, ettei kaksikko seuraamaan Aallon suoritusta paikan päälle. Debin mukaan Yle ei ollut halukas maksamaan lauluntekijöiden lentoja ja majoitusta Lissaboniin.

Kaksikko oli päätöksestä harmissaan ja Linnea Deb linjasi haastattelussa, ettei aio työskennellä Ylen kanssa jatkossa.

Nyt saagassa on ilmeisesti tapahtunut käänne, sillä Deb kertoo Twitterissä, että neuvottelut Ylen kanssa ovat jatkuneet. Debin twiitistä uutisoi ensimmäisenä . 

Iltalehti

– Sopu Ylen kanssa on löytymässä. The Deba nähdään Lissabonissa, älkää huoliko, Deb kirjoittaa ja kutsuu faneja sankareikseen.  


Euroviisut kisataan 8.–12. toukokuuta Lissabonissa. Viisut järjestettiin ensimmäistä kertaa vuonna 1956. 

Lisää aiheesta:

Viisukohu Ruotsin Melodifestivalenissa – suomalainen KAJ nousi yhdeksi ennakkosuosikeistaRuotsin viisukarsinnassa dramaattinen onnettomuus – kameramies ensihoidon tarkistettavaksiVuoden 2024 Euroviisujen juontajat julkiRuotsin viisuedustaja Loreenilla ongelmia – näyttävä lavashow Liverpoolissa saattaa jäädä haaveeksiYlellä ei ole varaa lennättää Saara Aallon hittinikkareita euroviisuihin: ”Jatkossa emme aio työskennellä Ylen kanssa”Taas viisukohu! Ukraina rikkoi sääntöjä kiistanalaisella voittokappaleellaan
Musiikki

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • 14:13
    Harrastukset

    Voiko lauluhäpeästä päästä eroon? Toimittaja testasi

  • 10:45
    Euroviisut

    Tältä näyttää Euroviisujen lava vuonna 2026

  • Eilen17:53
    Digi

    Spotifylla oli ongelmia

  • Eilen15:30
    Flow Festival

    Flow julkisti lisää kiinnityksiä

  • Eilen14:52
    Euroviisut

    Kolme maata palaa Euroviisuihin