Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yle: Suomessa on ainakin 70 000 seksiriippuvaista – "Sadepäivänä ei voi mennä ulos, kun joka paikassa on kumisaappaita"

3:51Pariisin puisto muuttuu öisin paikaksi, jossa naiset myyvät seksiä orjina
Julkaistu 24.11.2018 10:32

MTV UUTISET

Seksuaaliterapeutti arvioi Ylen haastattelussa Suomessa olevan noin 70 000 seksiriippuvaista aikuista. 

Terapeutti Karoliina Vuohtoniemi sanoo, että suurin osa addiktiosta kärsivistä vaikenee asiasta. Puhumisen estää Vuohtoniemen mukaan häpeä. Moni kamppailee ongelmiensa kanssa vuosia ennen kuin hakee apua. Mukana on paoljon naisia.

– Usein naiset sanovat mieluummin olevansa rakkausaddikteja. Olisi hyvä myöntää, että pakonomaisen seuran etsiminen on ongelma. Toivon, että naiset uskaltaisivat lähteä hakemaan apua, Vuohtoniemi kertoo.

Elämää häiritsevää

Riippuvuudesta puhutaan silloin, kun seksuaalinen käytös tai ajatukset alkavat olla pakonomaisia ja normaalia elämää häiritseviä.

Vuohtoniemi sanoo Ylen haastattelussa, että pahimmillaan esimerkiksi äärimmilleen menneestä kumisaapasfetissistä kärsivä ei voi sadepäivänä mennä ulos, koska näkee ympärillään pelkkiä saappaita.

Sexpossa työskentelevä Vuohtoniemi toimittaa parhaillaan ensimmäistä suomen kielistä opasta seksiriippuvaisille.

Jutun videolla kerrotaan seksikaupasta Pariisissa.

Lisää aiheesta:

"Pakonomainen tarve rakastaa ja rakastua" – miten rakkausriippuvuus ilmenee?Tunnista seksiriippuvuus: "Kasvava ongelma myös naisten keskuudessa"Suomessa on kymmeniätuhansia pedofiileja – Jukalle kerrotaan salatuista, vuosia hävetyistä haluistaSeksuaaliterapeutti ennustaa pornoriippuvuuden lisääntyvän – vaarassa erityisesti lapset: "Porno ei saisi olla ainoa lähde, jonka kautta nuori oppii seksistä"”Riippuvuus, joka voi viedä ihan kaiken” – seksuaaliterapeutti paljastaa, milloin suhde seksiin ei ole enää hallinnassaWHO täydensi mielenterveysongelmien listaa – seksiriippuvuus nyt mukana
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • 17:05
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki

  • 16:40
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa

  • 16:36
    Erkki Tuomioja

    Yhdysvaltain Helsingin suurlähetystö julkaisi työpaikkailmoituksen – Tuomiojalta näpäytys

  • 16:32
    Supo

    Supo poisti verkkosivuiltaan tekstiä väestönvaihtoteoriasta – esillä todennäköisesti tiedusteluvalvontavaliokunnassa