YK aikoo tutkia avustussaattueen pommituksen Syyriassa. YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon ilmoitti tutkintaryhmän perustamisesta perjantaina.
Avustussaattuetta pommitettiin 19. syyskuuta. Pommituksessa kuoli 18 avustustyössä mukana ollutta ihmistä sekä useita siviilejä.
Tutkintaryhmän tarkoituksena on varmistaa tapahtuman faktat. Sen jälkeen Ban päättää seuraavista toimenpiteistä, YK totesi lausunnossaan. Pääsihteeri kehotti kaikkia osapuolia yhteistyöhön tutkinnan aikana.
YK on varoittanut, että hyökkäys avustussaattuetta vastaan saattaa olla sotarikos.
Yhdysvaltain viranomaisten mukaan avustussaattueeseen osui venäläiskoneiden ilmaisku. Venäjä on kiistänyt väitteen ja sanonut tutkivansa itse pommituksen, jossa tuhoutui 18 avustusrekkaa.
YK ja Maailman terveysjärjestö vaativat yhtenäisyyttä ja tekoja Syyrian verilöylyn lopettamiseksi, mutta Venäjä ei aio lopettaa ilmaiskujaan.
YK varoittaa humanitaarisesta katastrofista
Lääkärit ilman rajoja -järjestön (MSF) mukaan Aleppon itäosasta on tullut valtava surmanloukku.
Syyrian hallituksen joukot etenivät perjantaina Venäjän ilma-avun tukemana kohti Aleppoa kahdella rintamalla. YK on varoittanut, että Syyrian yritys Aleppon itäosan takaisin valtaamiseksi voi johtaa humanitaariseen katastrofiin.