Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

YK perustaa Syyrian sotarikoksista todisteita keräävän paneelin

Lähes kuusi vuotta kestäneessä Syyrian sisällissodassa on kuollut yli 300000 ihmistä, ja yli puolet syyrialaisista on joutunut jättämään kotinsa. Kuva otettu Alepposta 15.12.2016.
Lähes kuusi vuotta kestäneessä Syyrian sisällissodassa on kuollut yli 300000 ihmistä, ja yli puolet syyrialaisista on joutunut jättämään kotinsa. Kuva otettu Alepposta 15.12.2016.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 22.12.2016 05:26

MTV UUTISET - STT - AFP

YK perustaa työryhmän, jonka tehtävänä on kerätä todisteita Syyriassa tapahtuneista sotarikoksista.

YK:n yleiskokous sopi asiasta keskiviikkona.  

Päätös on ensimmäisiä askelia kohti sitä, että Syyrian sodassa tapahtuneiden julmuuksien tekijöitä saataisiin syytteisiin.  
Päätöslauselman mukaan kansainvälisen ja itsenäisen työryhmän tehtävänä on muun muassa kerätä, vahvistaa ja analysoida todisteita vakavimmista kansainvälisen oikeuden ja ihmisoikeuksien loukkauksista.  

Työryhmä tekee läheistä yhteistyötä Syyriassa tehtyjä ihmisoikeusrikoksia tutkivan YK-elimen (COI) kanssa. COI on raportoinut useista julmuuksista Syyriassa. Lisäksi kansalaisjärjestöt ovat keränneet muun muassa erilaisia dokumentteja, listoja todistajista ja videomateriaalia, joista voi YK:n mukaan olla aikanaan käyttöä mahdollisissa oikeusprosesseissa.  

Asian puolesta äänesti 105 ja vastaan 15 yleiskokouksen jäsenvaltiota. 52 maata pidättäytyi äänestämästä. Päätöstä vastustivat muun muassa Venäjä ja Iran, jotka ovat Syyrian liittolaisia. Asiaa vastusti myös Kiina. Lisäksi Syyrian suurlähettiläs Bashar Jafaari suomi päätöstä ja sanoi, että se on räikeää YK:n jäsenmaan sisäisiin asioihin puuttumista.  

Lähes kuusi vuotta kestäneessä Syyrian sisällissodassa on kuollut yli 300000 ihmistä, ja yli puolet syyrialaisista on joutunut jättämään kotinsa.

YK ei tunnistanut avustussaattueen pommittajia

YK ei ole pystynyt tunnistamaan avustusrekkoja kohtaan syyskuussa tehtyjen pommituksien tekijää tai tekijöitä, ilmenee YK:n keskiviikkona julkaisemasta selvityksestä. YK:n mukaan se on pystynyt tutkinnassaan vahvistamaan vain sen, että kyseessä oli ilmaisku.  

Syyrian Aleppoon matkalla olleita avustusrekkoja tuhoutui ja useita ihmisiä kuoli ilmaiskussa syyskuussa, kun Yhdysvaltain ja Venäjän sopima tulitauko romuttui.  

Selvityksen mukaan iskussa oli mukana enemmän kuin yksi ilma-alus. Noin puolituntia kestäneessä hyökkäyksessä saatettiin YK:n mukaan käyttää ohjuksia, raketteja ja pieniä pommeja.  

Selvityksessään YK torjui väitteet, joiden mukaan hyökkäys olisi tapahtunut maateitse. Selvityksessä huomautettiin, että sekä Syyrialla, Venäjällä että Yhdysvaltojen johtamalla liittoumalla oli tarvittava kapasiteetti vastaavanlaisen iskun toteuttamiseksi ilmateitse. Liittouman osallisuutta iskuun pidettiin kuitenkin erittäin epätodennäköisenä.  

YK:n saamien tietojen mukaan kolme Syyrian helikopteria ja kolme ilma-alusta olisi tehnyt hyökkäyksen. Lisäksi venäläiskoneen epäiltiin myös olleen mukana iskussa. Väitteitä ei kuitenkaan pystytty vahvistamaan YK:n tutkinnassa.  

Iskun jälkeen Yhdysvallat syytti Venäjää avustussaattueen tuhosta. Sekä Syyria että Venäjä ovat kiistäneet osallisuutensa pommituksiin. YK on pitänyt tekoa mahdollisena sotarikoksena. 

Lisää aiheesta:

Raportti: Israel on voinut käyttää yhdysvaltalaisaseita tavalla, joka on ristiriidassa kansainvälisen oikeuden kanssaAmnesty puolusti raporttiaan, jonka mukaan ukrainalaiset vaarantavat tahallaan siviilejä joukkojensa sijoituksellaYksi pahimmista hyökkäyksistä Syyriaan? USA syyttää Bashar al-Assadia kemiallisesta iskusta – myös Turkki tuomitsi teonAmnesty: Aleppon iskujen tavoite aiheuttaa siviileille kärsimystä heidän pois ajamisekseenSyyrian verilöylylle vaaditaan loppua, mutta Venäjä ei taivu – YK tutkii iskun avustussaattueeseenYK-raportti: Syyriassa on käytetty kemiallisia aseita
SyyriaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Syyria
  • 20.8.05:58
    Israel

    Syyrian ja Israelin edustajat tapasivat Pariisissa – tarkoitus "lieventää maiden välistä tilannetta"

  • 20.7.09:16
    Ulkomaat

    Syyrian sisäministeriö: Yhteenotot as-Suwaydan kaupungissa päättyneet

  • 19.7.06:18
    Israel

    USA:n edustaja: Israel ja Syyria hyväksyneet aselevon

  • 18.7.20:13
    Väkivalta

    YK: Lähes 80 000 siviiliä jättänyt kotinsa Etelä-Syyrian väkivaltaisuuksien vuoksi

  • 18.7.06:41
    Israel

    Syyrian presidentinkanslia syyttää druuseja "kauhistuttavasta väkivallasta" siviilejä kohtaan