Hamas kertoi perjantaina, että sen pääneuvottelija selvisi Israelin iskusta Qatariin.
YK:n yleiskokous hyväksyi perjantaina niin kutsutun New Yorkin julistuksen kahden valtion mallista.
Ranskan ja Saudi-Arabian johdolla laaditun julistuksen puolesta äänesti 142 maata. Julistusta vastaan äänesti kymmenen maata, mukaan lukien Israel ja Yhdysvallat. 12 maata jätti äänestämättä.
Suomi äänesti julistuksen puolesta.
Julkilausuman tarkoituksena on edistää sodan päättymistä Gazassa ja oikeudenmukaista, rauhanomaista ja kestävää ratkaisua Israelin ja palestiinalaisten konfliktiin kahden valtion mallin avulla.
Julistuksessa tuomitaan sekä äärijärjestö Hamasin lokakuun 2023 terrori-isku että esimerkiksi Israelin hyökkäykset siviilejä vastaan ja nälkään näännyttäminen Gazassa. Siinä vaaditaan muun muassa, että Hamasin täytyy luopua Gazan hallinnasta ja luovuttaa aseensa palestiinalaishallinnolle.
"Askel kohti Israelin miehityksen päättämistä"
Länsirantaa hallitsevan palestiinalaishallinnon varapresidentti Hussein al-Sheikh ylisti YK:n äänestystulosta ja sanoi sen olevan merkittävä askel kohti Israelin miehityksen päättämistä.
