Tammikuu oli varuskunnissa pahin koronakuukausi. Puolustusvoimat on rajoitusten purun suhteen tällä hetkellä varovainen, ettei tilanne leviä loppumetreillä käsiin.
Helmi- ja maaliskuussa Suomi alkaa luopua suuresta osasta koronarajoituksia eri sektoreilla. Muun muassa erilaisten tapahtumien, kulttuurin, urheilun sekä ravintoloiden rajoitukset ovat jo keventyneet ja poistuvat pääosin lähiviikkojen aikana.
Varusmiespalveluksen osalta tilanne on toinen. Pääesikunnan tiedottaja Tiina Möttönen kertoo, että puolustusvoimat pitää koronarajoitukset edelleen tiukasti toiminnassa, ennen kuin toisin päätetään.
– Ei tartunnat tai epidemia vielä ohi ole. Meidän ei ole tarkoitus ylläpitää tai pitkittää koronarajoituksia, mutta purku ei tule mitenkään tapahtumaan samassa syklissä kuin muualla yhteiskunnassa, Möttönen kertoo.
Mutta miksi?
Möttönen kertoo, että varusmiesympäristö on aivan eri tapaan otollinen ympäristö viruksen leviämiselle kuin siviilimaailma.
– Me tiedetään kaikki muutkin virukset huomioon ottaen, että ne leviävät varuskunnissa nopeasti. Kun ollaan tiiviissä majoitusolosuhteissa ja tulee paljon ihmisiä yhteen ympäri Suomea, on hyvin otollista, että virukset lähtevät leviämään. Tammikuussa jo näimme, kun uudet varusmiehet saapuivat palvelukseen, kuinka virus levisi monissa varuskunnissa.
– Lähtökohtana on se, että me emme yksinkertaisesti voi vaarantaa valmiuden ylläpitämistä.
