Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiina vastasi kärkkäästi Yhdysvaltojen aikeisiin: Maiden väliset suhteet voivat kärsiä vakavaa vahinkoa

0:31Risto E. J. Penttilä: Yhdysvaltain ja Kiinan välinen “jonkinlainen sotilaallinen yhteenotto on todennäköinen”Kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E. J. Penttilä: Yhdysvaltain ja Kiinan välillä on kylmä sota.
Julkaistu 11.01.2024 05:52(Päivitetty 11.01.2024 10:26)

MTV UUTISET – STT

Yhdysvallat aikoo lähettää epävirallisen delegaation Taiwaniin saarella lauantaina pidettävien vaalien jälkeen, kertovat muun muassa uutistoimisto AFP ja Financial Times -lehti lähteisiinsä viitaten.

Nimettömänä asiaa kommentoineen viranomaislähteen mukaan Yhdysvaltain hallinto on myös varoittanut Pekingiä pidättäytymään kaikesta sotilaallisesta provokaatiosta lauantaisen äänestyksen yhteydessä.

Kiina reagoi torstaina kärkkäästi Yhdysvaltojen aikeisiin ja varoitti sitä puuttumasta Taiwanin vaaleihin. 

Kiina totesi vastustavansa tiukasti virallisia vierailuja ja yhteydenpitoa saaren ja Yhdysvaltojen välillä. 

– Kiinan ja Yhdysvaltojen väliset suhteet voivat kärsiä vakavaa vahinkoa, Kiinan ulkoministeriön tiedottaja Mao Ning kommentoi Yhdysvaltojen aikomuksia. 

Kiina pitää demokraattisesti hallittua Taiwania kapinallisena maakuntanaan, jonka se voi tarvittaessa vallata sotilaallisesti. Kiina sanoi aiemmin tällä viikolla, ettei se tekisi ikinä kompromisseja Taiwanin-kysymyksessä.

Lue myös: Kiinan satelliittilaukaisu käynnisti hälytysjärjestelmän Taiwanissa

Delegaation lähettämisestä kertonut virkamies antoi ymmärtää, että delegaatiossa olisi mukana entisiä Yhdysvaltain hallinnon virkamiehiä, Näin on ollut myös aiemmissa vastaavissa valtuuskunnissa edellisten 20 vuoden aikana.

Yhdysvallat viestii kumppanuuden tärkeydestä

Virkamiehen mukaan tämänkaltaisilla delegaatioilla on aiemmin pyritty varmistamaan, että Yhdysvallat viestii selkeästi niin valitulle presidentille kuin myös muille ehdokkaille vahvan, epävirallisen kumppanuuden tärkeydestä.

Delegaatioiden tehtävänä on virkamiehen mukaan tehdä myös selväksi, mitä Yhdysvaltain yhden Kiinan -politiikka pitää sisällään ja mitä ei. Tällä hän viittaa Yhdysvaltain päätökseen olla virallisesti tukematta Taiwanin itsenäisyyttä.

Yhdysvaltain ja Kiinan välit olivat heikentyneet viime vuosina, mutta ovat sittemmin lämmenneet jokseenkin sen jälkeen kun Yhdysvaltain presidentti Joe Biden ja Kiinan presidentti Xi Jinping kokoustivat viime marraskuussa San Franciscossa. Kaksikko sopi muun muassa jatkavansa maiden välisiä jumiutuneita sotilasneuvotteluja.

Lue myös. Yhdysvallat tukee Taiwania 345 miljoonan dollarin sotilaallisella tukipaketilla

Kiinan ja Yhdysvaltain edustajat puolestaan kävivät keskusteluja Yhdysvalloissa tämän viikon maanantaina ja tiistaina. Välien lämpenemisestä huolimatta Taiwanin kysymys hiertää maita edelleen. Kiinan puolustusministeriön mukaan Kiinan edustajat olivat vaatineet Yhdysvaltoja lopettamaan Taiwanin aseistamisen ja vastustamaan Taiwanin itsenäisyyttä.

11.1.2024 kello 10.21: Juttua päivitetty, lisätty kolmas kappale Kiinan reaktiosta, otsikkoa päivitetty.

Lisää aiheesta:

Kiinan ulkoministeri puhui "ankarasta rangaistuksesta" Taiwanin itsenäistymisaikeisiin liittyenKirjeenvaihtajan kommentti: Biden tapaa Kiinan Xi:n kasvotusten vuoden tauon jälkeen – nämä ovat suurvaltajohtajien tavoitteetYhdysvaltain Biden ja Kiinan Xi aloittivat odotetun presidenttitapaamisen Balilla – "Ovatko intressimme törmäyskurssilla vai eivät?"Kiina vetäytyy yhteistyöstä Yhdysvaltojen kanssa muun muassa ilmastonmuutoskysymyksessä – sotaharjoitukset Taiwanin ympärillä jatkuvatKiina aloitti Taiwanin ympäröivällä merellä suurimmat sotaharjoitukset koskaan – ampunut useita ballistisia ohjuksiaGuardian: Britannia lähettämässä delegaation Taiwaniin – Kiina varoitti Yhdysvaltoja "tulella leikkimisestä"
TaiwanYhdysvallatKiinaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Taiwan
  • 1.10.17:02
    Donald Trump

    Taiwan ei taipunut Trumpin painostukseen – sirutuotanto pysyy kotimaassa

  • 24.9.17:54
    Hirmumyrskyt

    Taiwanissa pato petti Ragasa-hirmumyrskyssä – 17 kuollut, yli 100 kateissa

  • 21.9.18:37
    Japani

    Sotilaiden värväys takkuaa pasifistisessa Japanissa – varustautuu kauhuskenaarioon Kiinasta

  • 18.9.13:56
    Kiina

    Kiinalaisdiplomaatit uhosivat Taiwanista Upin seminaarissa – videotallenteelta välihuutelut yllättäen puuttuivat

  • 4.9.20:29
    Kiina

    Kiinan Xi vakuutteli Pohjois-Korean Kimille maiden suhteiden tärkeyttä