Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhä useampi matkailija valitsee kohteekseen Helsingin – "Aito kaupunki, jossa yhdistyvät urbaanit kokemukset ja luonto"

5:26Helsinki viestii miljardiin kännykkään
Julkaistu 19.02.2018 08:41

Salla Laurila

Helsinki kiinnostaa yhä useampaa matkailijaa. Kaupungissa yöpyvistä vierailijoista noin puolet tulee liike-elämän perässä ja puolet vapaa-ajan merkeissä.

Helsinkiä markkinoivat ovat viime vuosina satsanneet ulkomaisen näkyvyyden kasvuun. Kaupunkiin on tuotu niin kansainvälisiä toimittajia kuin sosiaalisen median vaikuttajiakin.

– Helsinki näkyy ja kuuluu, jolloin se saa lisää vetovoimaa, joka vaikuttaa matkapäätöksiin, Helsinki Marketingin toimitusjohtaja Laura Aalto kertoo Huomenta Suomessa.

Kasvava matkailu koko Suomen trendi

Aallon mukaan Helsingissä vietettyjen öiden määrässä on nähty kasvua vuoden takaisesta. Viime vuonna kaupungissa ylittyi neljän miljoonan yöpymisen raja. Kaupungissa yövytään 13 prosenttia enemmän, joka on hyvä vertailuluku verrattuna kaupungin kilpailijoihin. Muissa pohjoismaissa yöpymisten kasvu on noin muutaman prosentin luokkaa. Helsingin ohella matkailu kasvaa koko maassa.

– Meillä on hyvä tilanne, sillä kasvamme nopeammin kuin kilpailijat. On silti totta, että pohjoismaat profiloituvat hyvin samankaltaisina.

Helsingissä yöpyvistä matkailijoista noin puolet saapuu bisnesmatkalle ja puolet lomailemaan, Aalto summaa. Helsingin reipas matkailun kasvu on suurilta osin seurausta venäläisturistien paluusta.

– Markkinamme ei ole riippuvainen yhdestä lähtömaasta. Venäjän lisäksi meillä on enemmän kiinalaisia matkailijoita, mutta myös Saksan ja Britannian markkina kasvaa.

Kiinalaisturisteja halutaan palvella älypuhelinsovelluksella

Aallon mukaan Helsingin etu muihin pohjoismaisiin kaupunkeihin verrattuna on sen pieni koko. Kaupungin keskusta on sopivan kokoinen ja luonto pienen matkan päässä.

– Helsinki erottuu muista kulmikkaampana kaupunkina, jossa yhdistyvät urbaanit kokemukset ja luonto. Esimerkiksi Suomenlinnaan tai Vallisaareen pääsee vartin laivamatkalla, Aalto luonnehtii.

Turistien palveleminen on saanut Helsinki Marketingin etsimään uusia kumppaneita. Kiinalaisturisteja palvellakseen Helsinki Marketing julkaisi yhdessä kiinalaisen We Chat -palvelun kanssa We Chat Helsinki -sovelluksen.

– Palvelu on kiinalaisten all in one -sosiaalinen media, jossa yhdistyvät ostokset ja viestittely. Tämä meidän lanseeraama sovellus tuo Helsingin sen kaikkien miljardin käyttäjän taskuun, Aalto luonnehtii. 

Lisää aiheesta:

Suomeen odotetaan ulkomaisen turismin ennätystalvea – globaali trendi jyllää eteenkin LapissaSuomen matkailu tarvitsee Taylor Swift -ilmiön: Vuodessa yli miljoonan matkailijan vaje, heistä 800 000 venäläisiäHotellit ammottavat tyhjinä – tämä on syy, miksi Suomeen ei "päästä tai tulla"Suomeen tulossa ennätysmäärä matkaajia – turisteille löytyy uusiakin vetonauloja: "Käsissämme on herkkuja, jotka ovat maailmalla harvinaista luksusta"Suomeen tehtiin viime vuonna 7,7 miljoonaa matkaa ulkomailta – shoppailu kiehtoi, ostoksia 2,5 miljardilla eurollaSuomi on maailman kolmanneksi paras matkakohde! Lonely Planet valitsi
Huomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • ti18:50
    Syöpä

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 24.10.12:51
    Ihonhoito

    Asiantuntijat varoittavat kosmetiikan karkkituotteista: "Erityisen haitallisia nuorille"

  • 23.10.18:50
    Vanhukset

    Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääse

  • 19.10.14:44
    Työnhaku

    Asiantuntijat varoittavat: Älä sorru tähän laiskaan sudenkuoppaan työhakemuksen kanssa

  • 18.10.08:32
    Riippuvuudet

    Päihdelääkäri huumeriippuvaisten hoidosta: "Meiltä ammattilaisilta puuttuu aika paljon osaamista"