Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

WithSecurelle uusi toimitusjohtaja – aiempi erosi pörssirikostuomion vuoksi

Tietoturvayhtiö WithSecuren pääkonttori sijaitsee Helsingissä.
Tietoturvayhtiö WithSecuren pääkonttori sijaitsee Helsingissä.Lehtikuva
Julkaistu 26.06.2024 09:47

MTV UUTISET – STT

Tietoturvayhtiö WithSecure on nimennyt uudeksi toimitusjohtajakseen Antti Koskelan.

Koskela on toiminut yhtiön varatoimitusjohtajana huhtikuusta saakka, kun WithSecuren aiempi toimitusjohtaja Juhani Hintikka erosi tehtävästään.

Hintikan eron taustalla oli korkeimman oikeuden (KKO) hänelle langettama ehdollinen vankeustuomio törkeästä sisäpiirintiedon väärinkäytöstä. Tuomio koski Hintikan liki vuosikymmenen takaisia osakekauppoja ajalta, jolloin hän toimi ohjelmistoyhtiö Comptelin toimitusjohtajana.

Tiedotteen mukaan Koskela on ollut aiemmin WithSecuren tuotejohtaja. Hän aloitti yhtiössä vuonna 2021.

– Otan toimitusjohtajan tehtävän vastaan kiitollisena ja innostuneena, Koskela toteaa yhtiön keskiviikkona lähettämässä pörssitiedotteessa.

– Hallitus arvioi mahdollisia toimitusjohtajakandidaatteja ja totesi, että Antti on oikea henkilö johtamaan WithSecurea ja toteuttamaan yhtiön suunnitelman kasvaa ja tulla johtavaksi eurooppalaiseksi tietoturvayhtiöksi, WithSecuren hallituksen puheenjohtaja Risto Siilasmaa puolestaan toteaa samaisessa tiedotteessa.

Kamppaillut kannattavuuden kanssa

Pörssiyhtiö WithSecure on toiminut itsenäisenä yhtiönä vuodesta 2022. Yhtiö oli aiemmin osa tietoturvayhtiö F-Securea, mutta se muodostettiin, kun F-Secure jakaantui kahdeksi yhtiöksi. WithSecure-yhtiön alla jatkoi F-Securen yritystietoturvaliiketoiminta, ja kuluttajapuoli jatkoi vanhan yhtiön alla.

WithSecuren liikevaihto on ollut viime vuoden alusta kasvussa, mutta sen liiketulos on pysynyt tappiolla. Viime vuoden lopussa yhtiö kävi muutosneuvottelut, joiden seurauksena yhtiö vähensi maailmanlaajuisesti 92 työpaikkaa. Vähennyksistä 26 osui Suomeen.

Lisää aiheesta:

Aktian toimitusjohtajan paikalta syrjäytetty Carl Haglund uuteen pestiinTietoturvayhtiö WithSecure aloittaa muutosneuvottelut – 140 voi menettää työnsäHelenin toimitusjohtaja Weckström siirtyy Ilmattareen – "Energiatoimiala on historiallisen muutoksen keskiössä"Nokian Renkaiden toimitusjohtajaksi on nimitetty Jukka Moisio, aloittaa työnsä välittömästi – Hille Korhonen eroaa toimittuaan kolme vuotta yhtiön johdossaKyberturvallisuusasiantuntija Jarno Limnéll pienen oululaisyrityksen toimitusjohtajaksiF-Securelle uusi toimitusjohtaja – yhtiö panostaa yritystietoturvan markkinoihin
Yritykset ja bränditKyberturvallisuusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yritykset ja brändit
  • 09:38
    Kahvi

    Lidlin kahvista paljastui epäselvyyksiä – Finnwatch jyrähtää: Jätä ostamatta

  • 06:05
    Kela

    Kelan hallitus ja valtuusto kokoustavat tänään

  • Eilen17:40
    Linda Lampenius

    Linda Lampenius osti anteeksipyynnön Peter Nygårdille – SK: Sanoma maksaa viulistille nyt rahat takaisin ilmoituksesta

  • Eilen10:26
    Kela

    Lasse Lehtosta ei ole päästy kuulemaan – Kelan johtamisselvitys viivästyy

  • 13.12.22:15
    Lotto

    Lotossa 9 000 000 euron potti: Tässä oikea rivi