Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

WHO:n tutkijaryhmä wuhanilaisessa viruslaboratoriossa – Trumpin mielestä kyseessä oli koronaepidemian alkupiste

2:00WHO:n tutkijoita matkusti Wuhaniin tutkimaan koronaviruksen alkuperääWHO:n tutkijoita matkusti Wuhaniin tutkimaan koronaviruksen alkuperää
Julkaistu 03.02.2021 08:46

MTV UUTISET – STT – AFP

Maailman terveysjärjestön WHO:n tutkijaryhmä on päässyt vierailemaan Kiinan Wuhanissa sijaitsevassa virustutkimuslaboratoriossa, jota on joillakin tahoilla spekuloitu koronapandemian alkulähteeksi.

Ryhmän edustajat kuitenkin korostivat medialle, ettei vierailulta odoteta mitään ratkaisevia tietoja viruksen alkuperästä.

Lue myös: WHO: Britanniassa havaittu koronavirusmuunnos on levinnyt ainakin 60 maahan

–  On hyvin epätodennäköistä, että näin lyhyellä vierailulla saisimme kovin syvällisen näkemyksen tai varmoja vastauksia viruksen alkuperästä, sanoi ryhmän jäsen Hung Nguyen-Viet uutistoimisto AFP:lle.

WHO:n vierailua seurataan tarkkaan, koska kesti kauan, ennen kuin Kiina suostui sen järjestämiseen. Varsinkin Yhdysvallat on kuukausien ajan vaatinut riippumatonta selvitystä koronapandemian synnystä. Entinen presidentti Donald Trump ja entinen ulkoministeri Mike Pompeo väittivät pandemian alkuvaiheessa toistuvasti, että virus olisi päässyt karkuteille Wuhanin laboratoriosta. Todisteita tälle syytökselle ei ole ilmaantunut.

WHO:n ryhmä saapui Kiinaan 14. tammikuuta kuukausia kestäneiden neuvottelujen jälkeen. Kahden viikon karanteenin jälkeen he aloittivat selvitystyönsä viime viikolla. Ryhmä on tavannut paikallisia tutkijoita ja vieraillut eri kohteissa, kuten villieläimiä myyneellä torilla, jolla virus on saattanut siirtyä lepakoista ihmisiin.

–  Kävimme torilla, katselimme paikkoja ja kyselimme. Keskustelimme ihmisten kanssa, jotka olivat keränneet torin lattialta näytteitä, joista myöhemmin löytyi virusta. Tämän kaltainen informaatio on hyvin tärkeää, sanoi ryhmään kuuluva Peter Daszak Sky Newsille.

Daszakin mukaan Kiina on ollut hyvin avulias ja jakanut avoimesti tietoa, jota ei ole ennen nähty maan ulkopuolella.

Lisää aiheesta:

WHO halusi tutkia Wuhanin laboratoriot koronaviruksen alkuperää selvittäessä – Kiina torjui yrityksenYhdysvallat selvittää, siirtyikö korona ihmiseen eläimestä vai laboratorio-onnettomuuden seurauksena – Kiina: Viruksen alkuperää ei tarvitse enää selvittääKiina vihjailee: Koronavirus lähtöisin amerikkalaisesta laboratoriostaWHO:n tutkijoiden Kiinan-matka ei tuottanut toivottua tulosta – "Haluamme lisää tietoa, ja olemme pyytäneet lisää tietoa"WHO:n tutkijaryhmä ei ole onnistunut selvittämään koronaviruksen alkuperää – tyrmää huhut, että virus olisi karannut laboratoriostaKiina väittää: Korona ei lähtenyt liikkeelle Wuhanista – maan propagandakoneisto pyrkii sälyttämään syyn muiden niskoille
KoronavirusWHOKiinaDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin