Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

WhatsApp havittelee lisää yrityskäyttäjiä – luotettavat yritystilit helpompi tunnistaa

WhatsAppin vihreä sertifikaatti auttaa tunnistamaan luotetut yritystilit.
WhatsAppin vihreä sertifikaatti auttaa tunnistamaan luotetut yritystilit.Shutterstock
Julkaistu 31.08.2017 07:15

MTV LIFESTYLE

Uudistus auttaa varmistamaan sen, että yrityksen nimissä viestivän tahon yhteystiedot todella kuuluvat oikealle yritykselle.

Viestisovellus WhatsApp testaa parhaillaan yrityksille suunnattua sertifikaattia, jonka avulla luotettavat yritystilit on helpompi tunnistaa, uutisoi The Verge. Ominaisuus on vasta kokeiluvaiheessa ja mukana on toistaiseksi rajoitettu määrä yrityksiä.

Uudistus hyödyttäisi sekä yrityksiä että heidän asiakkaitaan. Jos uudistus otetaan pysyvästi käyttöön, WhatsAppissa viestivät yritykset on helppo tunnistaa aidoiksi. Vihreän sertifikaatin saa, kun WhatsApp on todennut yrityksen yhteystiedot oikeiksi.

Yritysten lähettämät viestit on myös helpompi erottaa muusta viestinnästä, sillä sertifioitujen yritysten lähettämät viestit näkyvät keltaisella pohjalla. Yritysten kanssa käytyjä keskusteluja ei voi myöskään poistaa viestihistoriastaan.

Sertifikaatti tuo lisäuskottavuutta WhatsAppissa viestiville yrityksille, ja tämä saattaa houkutella yhä useampia yrityksiä ottamaan WhatsAppin osaksi viestintäänsä. Käytäntö on tuttu Facebookista, joka merkitsee luotettavaksi toteamansa yritystilit harmaalla merkillä.

Ilmassa on myös vahvoja viitteitä siitä, että WhatsApp olisi lanseeraamassa yrityskäyttöön erillistä sovellusta, kertoo Business Insider. Tähän viittaa muun muassa WhatsAppin työpaikkailmoitus, jossa haetaan asiantuntijaa työskentelemään nimenomaan WhatsApp Business app -sovelluksen parissa.

Lähteet: WhatsApp, The Verge, Business Insider

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

WhatsAppin uudet käyttöehdot ajavat viestittelijät kilpailijan palveluun: Miljardööri Elon Musk kehottaa ihmisiä käyttämään SignaliaSaitko tämän viestin WhatsAppissa? Tähän kaikkeen sinun on myönnyttävä tai tilisi poistetaanWhatsAppista maksullinen yhdelle asiakasryhmälle – Facebook alkaa vihdoin tahkoa suositulla viestipalvelulla rahaaWhatsApp mukaan mainontaan! Facebook julkaisi uuden ominaisuudenNyt se on virallista – WhatsApp lanseeraa yrityskäyttöön erillisen Business appinWhatsAppiin tulossa mullistava uudistus: Nolot viestit voi pian vetää takaisin!
WhatsAppSovelluksetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

WhatsApp
  • 7.9.14:11
    Tietoturva

    WhatsAppiin tuli uusi asetus ja kiertoviesti sai suomalaiset panikoimaan – nyt puhuu tietoturva-asiantuntija

  • 6.9.08:37
    Ihmissuhteet

    Miten poistua Whatsapp-ryhmästä, jossa ei halua olla? Tietokirjailija täräyttää ohjeen: "Ei se tee sinusta kusipäätä"

  • 4.9.10:45
    Meta

    Whatsappiin uusi ominaisuus

  • 13.8.21:33
    Venäjä

    Venäjä aikoo rajoittaa Whatsappin ja Telegramin käyttöä

  • 23.6.19:03
    Meta

    Yhdysvaltain edustajainhuone kielsi WhatsAppin