Avustajien painostus sai Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin pitämään torstai-iltaisen puheensa, jossa hän myönsi presidenttikautensa päättyvän 20. tammikuuta ja tuomitsi keskiviikon väkivaltaisuudet, kertoo Washington Post.
Lehden lähteiden mukaan Valkoisen talon kansliapäällikkö Mark Meadows, Valkoisen talon asianajaja Pat Cipollone ja Trumpin perheenjäsenet saivat pitkällisen painostuksen jälkeen Trumpin taipumaan puheen pitämiseen. Presidentti suostui siihen vasta sen jälkeen, kun useat hänen liittolaisensa olivat tehneet häneen selvän pesäeron, ja keskustelu Trumpin viraltapanosta kiihtyi niin demokraattien kuin joidenkin republikaanienkin keskuudessa.
Cipollone varoitti myös Trumpia siitä, että tämä voi joutua rikosoikeudelliseen vastuuseen mellakoiden aiheuttamisesta. Asianajajat selittivät presidentille myös, mitä muita oikeusjuttuja hän voi kohdata presidenttikautensa päättymisen jälkeen.
Lue myös: Syyttäjät tutkivat Washingtonin mellakoitsijoiden toimia, myös Trumpin puheet syynissä – yhdeltä löydettiin 11 polttopulloa
Vajaan kolmen minuutin mittaisessa nauhoitetussa puheessaan Trump tuomitsi kongressitaloon keskiviikkona kohdistuneen mellakoitsijoiden hyökkäyksen ja vakuutti, että lakia rikkoneet saavat maksaa teoistaan. Hän sanoi olevansa keskittynyt sujuvaan vallanvaihtoon. Puhe vaikutti tyyliltään selvästi avustajien käsikirjoittamalta.
