Samsungin ensimmäiset Galaxy S7 -mallit, viimeisimpien huhujen mukaan Galaxy S7 sekä Galaxy S7 edge, julkistetaan sunnuntaina 21. helmikuuta, jos on uskominen sarjavuotaja Evan Blassia.
Blass julkisti yltä löytyvän kuvan Twitterissä @evleaks-tilillään. Yleensä Blassin paljastukset ovat osuneet oikeaan.
Mobile World Congress -tapahtuma alkaa Barcelonassa maanantaina 22. helmikuuta. Perinteisesti useimmat suuret nimet ovat julkistaneet uutuutensa jo MWC:n aattona sunnuntaina. Tänä vuonna liikkui kuitenkin aiemmin huhuja, joiden mukaan Samsungin julkistustilaisuus olisikin voinut olla päivää aiemmin lauantaina. Näin ei kuitenkaan näyttäisi lopulta olevan.
Samsungin ohella esimerkiksi LG on jo vahvistanut tilaisuutensa olevan myös 21. helmikuuta. Todennäköisesti myös Huawei järjestää oman tilaisuutensa samana päivänä. Sen sijaan esimerkiksi Sony pitää omansa messuosastolaan vasta maanantaiaamuna 22. helmikuuta.
Galaxy S7 -mallistoon odotetaan myös Galaxy S7 edge+ -mallia, mutta sen odotetaan tulevan vasta myöhemmin. Barcelonassa 21. helmikuuta päivänvalon näkisivät siis 5,1 tuuman näytöllä varustettu normaali Galaxy S7 sekä 5,5 tuuman kaarevanäyttöinen Galaxy S7 edge. 11. maaliskuuta on huhuttu uusien Galaxy S7 -mallien myynnin alkamisajankohdaksi.


