Vuoden turhake on jälleen nimetty, löytyy luultavasti sinunkin kaapistasi – ellei jo roskakorista

Suomen Luonto -aikakauslehti on valinnut vuoden 2018 turhakkeeksi pikamuodin. Toimitus valitsi turhakkeen lukijoiden lähettämien liki 500 ehdokkaan joukosta. Valinnalla kiinnitetään huomiota kuluttajien ostotottumuksiin.
Pikamuoti tarkoittaa nopeasti ja halvalla tehtyjä edullisia vaatteita, joita ostetaan ilman harkintaa ja käytetään lyhyen ajan, jos lainkaan. Vaatevalikoimat vaihtuvat entisen neljän sesongin sijasta jatkuvasti päivittyvään, lyhytikäiseen sesonkiin.
Terminä pikamuoti eli fast fashion on lähtöisin 1990-luvun lopulta, jolloin vaatevalmistus alkoi siirtyä Aasian maihin. Niissä hinnan lisäksi kilpailuvalttina on nopea valmistusprosessi.
– Pikamuotituotteiden valmistusjärjestelmässä liikkuu valtava määrä materiaalia nopealla tahdilla. Tekstiilikuidun ja muodin valmistamisella on mittavat ympäristövaikutukset, jos katsotaan vaikkapa puuvillan kasvatusta, kuitukäsittelyjä ja tekstiilien värjäystekniikoita, sanoo muotoilun tutkimuksen professori Kirsi Niinimäki Aalto-yliopistosta.
Yhden puuvillapaidan valmistamiseen kuluu noin 2500 litraa vettä ja yhden vaatekilon valmistamiseen tarvitaan kolme kiloa kemikaaleja.
– Vaateteollisuudessa kulutetaan paljon energiaa ja resursseja, mutta lopulta itse tuote on lyhytikäinen ja päätyy nopeasti jätteeksi. Vaatteen elinkaaren soisi olevan nykyistä pidempi, professori Niinimäki sanoo.
Suomessa poistuu käytöstä noin 70 miljoonaa kiloa tekstiilejä vuosittain eli noin 13 kiloa henkeä kohden. Maailmanlaajuisesti valmistetuista vaatteista jopa 70 prosenttia päätyy polttoon ja kaatopaikoille.
Suomen Luonnon toimitus valitsee Vuoden turhakkeen lukijoiden lähettämien ehdokkaiden joukosta. Pikamuoti on 19. Vuoden turhake.
Lähde: Suomen Luonto
Uusimmat
-
23:59
Mestarien liiga 2020-2021 – otteluohjelma, tv-lähetykset ja tulokset
-
23:54
Tässä ovat Mestarien liigan välieräparit
-
23:53
Tästä riittää puhuttavaa – jatkoon selvinnyt Manchester City sai tulkinnanvaraisen pilkun
-
23:38
Vedonlyönnin taitaja Jorma Vuoksenmaa kertoo sairastuneensa "puoliärhäkkään syöpään": Työ jää tauolle
-
23:08
Putin ei kieltäytyisi Bidenin kutsusta, uskoo suomalaistutkija: "Suhteet ovat kireät ja huonot, mutta..."
-
22:41
Hyökkäys Liverpoolissa: Real Madridin pelaajabussi kohteena
-
22:30
17-vuotias lupaus järkytti Man Cityä – tämä tulos pudottaisi suurseuran Mestarien liigasta
-
22:06
F1-tähti Valtteri Bottas kaasutteli Imolaan tyylillä – tällä menopelillä taittui matka Monacosta
-
21:59
Nightwish-yhtyeen solisti joutui sairaalaan – vatsakivut paljastuivat sappikiviksi ja haimatulehdukseksi
-
21:42
Tapaavatko suurvaltojen presidentit jälleen Helsingissä? "Meillä on hyvät valmiudet" – mahdollisen huippukokouksen pitäjäksi tarjoutui toinenkin maa
-
21:24
Ministeri Kiuru Säätytalolla: Lähden siitä, että tämä kriisi on ratkaistava viimeistään toukokuussa
-
21:23
Tomek Valtoselle uusi sopimus – suomalaisapurin rooli kasvaa
-
21:15
Ravintoloiden aukioloista armoton debatti eduskunnassa: "Jos ne pannaan kiinni kello 19, ei heillä ole mitään mahdollisuuksia toimia"
-
21:15
Anna: Teinikaksosten äiti Minna Kuukka pohtii vanhempien valtaa: "Sillä voimme pilata lastemme elämän"
-
21:04
Mustan Daunte Wrightin Minneapolisissa ampunut poliisi sai syytteen taposta – mielenosoitukset jatkuivat kolmatta iltaa
-
21:02
MTV seuraa koronan etenemistä: Tampereella todettu yhdeksän tartuntaa Hervannan asumispäivystyksessä
-
20:37
Lisätietoa kariutuneiden liikkumisrajoitusten valmistelusta: Oikeusministeriö toi viime tipassa oman vaihtoehtonsa
-
20:37
Uefa vahvisti EM-kisaisännän – katsojia 25 prosenttia kapasiteetista
-
20:24
Nik ikävöi lentokoneruokaa niin paljon, että valmistaa sitä nyt itse kotonaan: "Se oli ainoa paikka, missä söin aterian kokonaisuudessaan"
-
20:03
NHL-seura teki kolme vuotta sitten itsevarman julistuksen – tarina päättyi nolosti
-
Lataa lisää