Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vuoden pakolaisiksi valittiin perhetyöntekijä ja asiointitulkki – "Vieraslajeiksi kutsuminen suurin kunnianloukkaus"

Suomen Pakolaisavun palkitsema vuoden pakolaisnainen Farhia Abdi sekä vuoden pakolaismies Kordnejad Ebrahim. / Lehtikuva
Julkaistu 10.09.2020 18:54

MTV UUTISET – STT

Suomen Pakolaisapu on valinnut vuoden pakolaisnaiseksi helsinkiläisen perhetyöntekijän Farhia Abdin ja vuoden pakolaismieheksi raisiolaisen asiointitulkin Kordnejad Ebrahimin.

Kumpikin antaa samanlaisen ohjeen Suomeen pakolaisina saapuville: suomen kielen oppiminen on ensiarvoisen tärkeää.

– Aloittakaa heti lentoasemalta suomen kielen oppiminen. Kuunnelkaa paljon radiota, televisio-ohjelmia, lastenohjelmia, vaikka olet aikuinen. Aina kun kuuntelee, se jotenkin nauhoittuu mielessä, vaikka (sanoja) ei ymmärtäisikään. Vasta myöhemmin huomaat, että tämä sana on tuttu, mitä se tarkoittaa ja miksi tätä sanaa niin paljon toistetaan, Ebrahimi neuvoo.

Abdi huomauttaa, että kielen oppimisen ja kommunikaation myötä yhteiskunta avautuu. Se mahdollistaa opiskelun ja työnteon. Kielen lisäksi hänellä on toinenkin neuvo.

– Vaikka elämä on hankalaa, koskaan ei kannata luovuttaa, Abdi sanoo.

Heti kielikurssille ja pian töihin

Farhia Abdi, 47, tuli pakolaisena Somaliasta Suomeen joulukuussa 2008. Ammatiltaan hän on lähihoitaja sekä yrittäjä ja tekee monikulttuurista perhetyötä ja hoitaa ikäihmisiä.

Suomeen Abdi saapui nuorimman lapsensa kanssa. Perheen muut lapset olivat paenneet hänen serkkunsa kanssa Syyriaan.

LK Farhia Abdi
Vuoden pakolaisnainen Farhia Abdi.Lehtikuva

Turvapaikkapäätöksen hän sai kolme vuotta Suomeen tulon jälkeen. Vuoden kuluttua tästä Abdi sai lapsensa Suomeen perheenyhdistämisen kautta. Lapset olivat tuolloin 8–17-vuotiaita. Yksi lapsista oli ehtinyt aikuistua ja asuu nykyisin Malesiassa.

Abdin sinnikkyydestä kertoo hyvin se, että vain pari viikkoa Suomeen tulon jälkeen, hän oli suomen kielen kurssilla. Puolen vuoden kuluttua hän oli jo töissä.

Koronaohjeita kurdinkielisille

Vuoden pakolaismies Kordnejad Ebrahimi, 44, on kiintiöpakolaisena vuonna 2006 Suomeen tullut kurdi. Hän saapui Suomeen perheensä kanssa.

Ebrahimi joutui pakenemaan Iranista poliittisen aktiivisuuden takia.Suomessa hän toimi ensin linja-autonkuljettajana.

Tästä työstä hän joutui sairauseläkkeelle Iranin sisällissodan aikana saamansa vakavan ja hoitamattoman palovamman ja lukuisten leikkausten jälkeen.

LK Kordnejad EbrahimVuoden pakolaismies Kordnejad Ebrahimi.Lehtikuva

Hän kouluttautui kuitenkin asiointitulkiksi ja työllistyi uudelleen.Ebrahimi on lisäksi kouluttautunut vapaaehtoiseksi sovittelijaksi.

Youtube-videoillaan Ebrahimi opettaa suomea ja suomalaista tapakulttuuria kurdinkielisille ihmisille ja kääntää koronaohjeistuksia kurdin kielelle.

Haastattelun lopuksi Ebrahimi haluaa mainita asian, joka on loukannut eniten hänen Suomessa olonsa aikana.

– Eduskunnassa meitä on kutsuttu vieraslajeiksi. Tämä oli minulle suurin kunnianloukkaus 14 vuoden aikana, Ebrahimi sanoo. 

Lisää aiheesta:

Masih sai "lottovoiton" Suomessa – "Ei voi tietää, kuka saa turvapaikan" Palestiinalainen Fayez halusi perustaa Suomeen yrityksen sekä perheen – nyt uhkaa karkotus Israeliin: "Kuolemantuomio"Lähisuhdeväkivaltaa, lapsen menetys ja sairastuminen syöpään – tällainen on kaikesta selvinnyt Vuoden pakolainenSirwan mies murhattiin ja hän joutui pakenemaan Suomeen – Vuoden pakolaisnainen kannustaa muita kotoutumisessaYle: 80-vuotiaan Linnéa-rouvan avustaja kertoo perheenyhdistämistaistelustaan: Lapset eivät enää puhu minulleMTV tapasi Suomen rohkeimman leskirouvan Linnéan, 80 – "En ymmärtänyt, että tässä oli jotain ihmeellistä"
PakolaisetSuomen kieliKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 23.11.17:11
    Turvallisuus

    Supo haluaa Interpolin etsimät irakilaiskaksoset ulos Suomesta – pitkä lista rikosepäilyjä

  • 15.11.05:00
    Turvapaikanhakijat

    Masih sai "lottovoiton" Suomessa – "Ei voi tietää, kuka saa turvapaikan"

  • 19.10.15:55
    YK

    Ikea-johtaja ja Pariisin pormestari – Pekka Haavistolla kovia vastaehdokkaita YK-pestiin

  • 8.10.20:15
    Iso-Britannia

    Yritys on tienannut yli 200 miljoonaa majoittamalla turvapaikanhakijoita hotelleissa ja tarjoamalla kurjaa palvelua

  • 8.10.18:22
    Pekka Haavisto

    Pekka Haavisto ehdolla YK:n pakolaisjärjestön johtoon