Vuoden kaunein sormus ja hääpuku: Näyttävää romantiikkaa
Romanttinen Eden-sormus ja Ostavia-pitsiunelma löysivät tiensä suomalaisten sydämiin.
Millainen hääpuku on ylitse muiden? Kuinka sädehtivä on upein sormus? Häät-lehden järjestämässä yleisöäänestyksessä etsittiin kauneinta sormusta ja hääpukua vuodelle 2014.
Morsiusparit, kaasot, bestmanit ja muut häistä kiinnostuneet suomalaiset pääsivät kertomaan mielipiteensä uusimmista häätrendiestä ja valitsemaan mielestään inspiroivimmat luomukset. Voittoisat ehdokkaat olivat romanttisia ja kauniin yksityiskohtaisia, eikä niistä puuttunut näyttävyyttä.
Vuoden kaunein sormus
Vuoden kaunein sormus 2013 -kilpailun voittajaksi äänestettiin korusuunnittelija Carina Blomqvistin sormus "Eden". Viime vuonna Vuoden kultasepäksi valittu Blomqvist sai idean voittosormukseensa jo aiemmin suunnittelemastaan koruteemasta.
– Eden-mallisto oli jo olemassa, mutta ystävän kehotuksesta kiteytin teeman sormukseksi, kertoo Blomqvist ja luonnehtii sormustaan runsaan romanttiseksi. Ornamentit ja kukat ovat aina inspiroineet häntä suunnittelutyössä. Keltakultainen sormus on leveä, keskellä pujottelee viiniköynnös-kuvio ja reunoissa kimaltelee 50 pientä timanttia.
– Sormus on ehdottomasti minun näköiseni. Siinä on romantiikkaa, mutta myös sopivasti näyttävyyttä ja bling-blingiä, naurahtaa Blomqvist.
Vuoden kaunein sormus -kilpailussa esiraati valitsi sormukset yleisöäänestykseen. Esiraatiin kuuluivat tänä vuonna Häät-lehden päätoimittaja Sari Yli-Salomäki, hääbloggaaja Hanna Kankkio, muotisuunnittelija Teemu Muurimäki, muoti- ja tyylikonsultti Leena Sarvi ja Messukeskuksen tiedottaja Antti Karjunen. Yleisöäänestys järjestettiin osoitteessa häät.fi kesä-elokuun välisenä aikana.
Vuoden kaunein hääpuku
Kaunein Hääpuku 2014 -äänestyksen hääpuku Octavia, joka tulee maailmankuulusta espanjalaisesta Pronovias-mallistosta. Naisellinen ja romanttinen puku ihastuttaa hulppealla helmallaan ja pitsisellä yläosallaan.
– Pronoviaksen hääpukukokoelma vuodelle 2014 on sanoinkuvaamattoman kaunis ja monipuolinen. Uskon että voittajapuvun runsas tyllihelma ja kauniit yksityiskohdat puhuttelivat äänestäjiä, miettii Susanna Hannén-Isoaho Morsiuspukuliike Josefiinasta, joka ilmoitti puvun kilpailuun.
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
05:40
Poliisi tutkii röyhkeää rikossarjaa Espoossa – Senjan ala-asteikäinen poika ryöstettiin bussissa keskellä päivää: "Miten joku kehtaa toimia tuolla tavoin?"
-
05:32
Jemenin rannikolla vuosia lojuneen "kelluvan aikapommin" tyhjentäminen on alkamassa
-
05:26
Pohjois-Korea väittää laukaisseensa tiedustelusatelliitin – putosi mereen
-
05:21
Edistyykö Ruotsin Nato-jäsenyys tänään alkavassa kokouksessa Oslossa? – "Suomelle tärkeintä"
-
05:17
Lakot alkavat lastensuojelussa ja yksityisessä varhaiskasvatuksessa – näitä toimipisteitä lakko koskee
-
23:49
Wagner-pomo Prigozhin raivoaa Venäjän puolustusministeriölle Moskovan väitetyistä drone-iskuista – MTV seuraa sotaa
-
23:04
Ihminen löytyi kuolleena järvestä Nurmeksessa
-
22:59
Nämä kesätyöntekijät työskentelevät ruokapalkalla – Salmensuun tilan lehmät toimivat maisema-apulaisina
-
22:48
Putin: Ukraina yrittää pelotella venäläisiä lennokki-iskuilla – "Presidentin työpäivä alkoi aikaisin"
-
22:22
Venäjä sulkee Suomen toimipisteet Murmanskissa ja Petroskoissa – suurlähettiläs kutsuttiin puhutteluun
-
22:06
Amazon-verkkokaupan perustaja Jeff Bezos ja Lauren Sánchez juhlivat kihlaustaan huippukalliilla viinillä
-
22:01
Jan Vapaavuori ottaa kantaa venäläisten olympiajatkoon: "Ehdot niin tiukat ettei Venäjä halua itsekään osallistua"
-
21:59
Z-symbolit vilahtelevat Kosovossa: Venäjä seuraa tyytyväisenä tapahtumia, jotka voivat näyttäytyä EU:n epäonnistumisena
-
21:26
Humalaisen isän pahoinpitelemät 7- ja 9-vuotiaat pakenivat rappuun ja soittivat hätänumeroon – isän mukaan koko juttu oli huuhaata ja poliisit rasisteja
-
21:16
F1-asiantuntijialta tyly viesti Monacossa flopanneelle Sergio Perezille – vertasi omaan kokemukseensa Mika Häkkisen kanssa
-
21:02
Johnny Deppin nilkka murtui – joutuu siirtämään musiikkikokoonpanonsa kolmea kiertuepäivää
-
20:58
Emil Ruusuvuori venyi trillerin voittoon Ranskan avoimissa!
-
20:57
Yhdysvaltain ulkoministeri Blinken: "Uskon Ruotsin olevan Naton jäsen lähiviikkoina"
-
20:21
Ruoka, asuntolaina, auto vaihtoon – näillä keinoilla Johannan kahdeksanhenkinen perhe säästi menoistaan hintojen noustua
-
20:17
Ruotsalaisen Wilman ohje ei mennyt perille – tatuoija kämmäsi nolosti
-
Lataa lisää