Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi EU:n taloussääntöjen rajoilla: Komission huolena kasvava velkasuhde

1:05Riski taloussääntöjen rikkomisesta kasvaa
Julkaistu 17.05.2016 13:10(Päivitetty 17.05.2016 18:05)

MTV UUTISET – STT

EU:n komissio kertoo keskiviikkona, joutuuko Suomi tiukennettuun talousohjaukseen. Valtiontalouden tarkastusviraston VTV:n arvion mukaan siihen ei ole toistaiseksi syytä. 

Komissiossa erityisenä huolena on Suomen kasvava velkasuhde, joka ei näytä kääntyvän millään laskuun. 

Viime vuonna Suomen julkisen talouden velka oli 63,1 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen. EU-sääntöjen mukaan velkasuhde ei saisi ylittää 60 prosenttia. 

Suhdanteista korjattu velkasuhde pysyi kuitenkin sallituissa rajoissa. VTV:n mukaan Suomi ei näin ollen vielä riko sääntöjä. 

– Kun komissio oman arvionsa julkistaa, siinä on suhdannekorjattu velka, jota tarkastellaan, sanoo VTV:n budjettivalvontapäällikkö Heidi Silvennoinen. 

Tiukennettu talousohjaus eli niin sanottu liiallisen alijäämän menettely tarkoittaisi selvästi tiukempaa raportointivelvollisuutta komissiolle. Se lisäisi virkamiesten työmäärää, ja Suomi joutuisi selvittämään ongelmiaan myös ministeritason kokouksissa. 

Viime keväänä Suomi vältti täpärästi kyseisen menettelyn. Silloin huolena oli velkasuhteen lisäksi julkisen talouden liiallinen alijäämä. Budjettivaje ei saisi ylittää kolmea prosenttia bruttokansantuotteesta. Nyt lukema on painunut sallittuihin rajoihin.  

Ongelmia lähivuosina

Valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.) sai keväällä komissiolta paimenkirjeen, joka varoitti velkasuhteen kasvusta ja muistutti rakenneuudistusten tarpeesta. Stubb vastasi arvioimalla VTV:n tapaan, että liiallisen alijäämän menettelylle ei ole perusteita.

VTV:n mukaan Suomi on toistaiseksi noudattanut EU:n talouskurisopimuksen sääntöjä, mutta lähivuosina velkakriteeri on rikkoutumassa. 

Komissio tekee arvionsa toteutuneiden lukujen perusteella. Silvennoisen mukaan on selvää, että suhdanteista puhdistettu velkasuhde rikkoo sallitun rajan tänä vuonna. Näin Suomen on vastedes yhä vaikeampi välttää joutumista erityistarkkailuun. 

Komissio on kuitenkin lisännyt sääntöihin joustavuutta ja tilaa harkinnalle. Tulkinnanvaraisuuden on arvioitu syövän sääntöjen uskottavuutta. Myös sääntöjen yksinkertaistamisen tarpeesta on käyty keskustelua.  

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

VM varoittaa: Suomea uhkaa EU:n alijäämämenettely jo tänä syksynäValtiovarainministeriön ennuste: Suomen talouskasvu vauhdittuu ensi vuonnaSuomi välttää EU:n alijäämämenettelyn – näin Purra kommentoiPurra: Suomelle tiedossa tiukkaa talouskuria – "Ei ole varaa näyttää muille nenäänsä"Toistuvasti velkasääntöä rikkonut Suomi välttää EU-komission talousohjauksenSuomi saamassa EU:lta talousmuistutuksen – "Riski luiskahtaa väärälle puolelle"
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • 1.11.07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä