VR:n lipunmyynti toimii jälleen normaalisti. VR kertoo Twitterissä, että lippuja voi ostaa jälleen kaikista myyntikanavista.
Lipunmyynnissä ja matkahaussa havaittiin hieman ennen kello yhtä iltapäivällä toimintahäiriö, jonka vuoksi lippuja ei saanut ostetuksi verkkokaupasta tai lippuautomaateista. VR:n mukaan junalippuja pystyi kuitenkin ostamaan kaukojunista ilman ylimääräistä maksua. Lähijuniin sai häiriön aikana mennä ilman lippua.
VR:n viestinnästä kerrotaan, että häiriön aiheutti ulkomailta tullut palvelunestohyökkäys.
– Jouduttiin sen takia rajoittamaan palvelun käyttöä. Mutta nyt näyttää siltä, että hyökkäys on onnistuttu torjumaan ja palvelut ovat palautumassa normaaleiksi Suomesta käytettäessä, sanoo VR:n viestintäasiantuntija Jenni Vuorio.
-Käyttöä ulkomailta on jouduttu edelleen toistaiseksi rajoittamaan, mutta Suomesta käytettäessä pitäisi toimia.
VR:llä ei Vuorion mukaan ole tarkempaa tietoa siitä, mistä maasta hyökkäys on tehty. Vuorio sanoo, että vastaavanlaiset VR:ään kohdistuneet hyökkäykset ovat olleet harvinaisia.
Lipunmyynti lähijunissa päättyi viime kuussa
VR toteutti viime kuun lopulla lippu-uudistuksen, jonka myötä matkalippujen myynti loppui sekä VR:n että HSL:n lähijunissa. Niiden matkustajien on siis normaalisti hankittava lippu ennakkoon tai maksettava se matkakortilla.
