Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Voinko mä kutsua sua isäksi" – Isän kokoinen aukko purkautui elokuvaksi

4:36"Se on tällä hetkellä hyvin erilaista"
Julkaistu 09.12.2015 20:08
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Oscar-ehdokkuudestaan tunnettu ohjaaja Selma Vilhunen ja PMMP-yhtyeestä suosioon noussut teatterin moniosaaja Paula Vesala tekevät parhaillaan fiktioelokuvaa isättömyydestä. Sekä Vilhuselle että Vesalalle isättömyys on aiheena erityisen läheinen.

Kun Selma Vilhunen oli vauva, hänen isänsä teki itsemurhan. Paula Vesalan kohdalla isä kuoli jo ennen tyttärensä syntymää. Ohjaaja-Vilhusella isättömyys näkyy etsimisen poltteena.

– Mutta on vaikea vastata siihen, että miten vaikuttaa se, mitä ei ole, kertoo Vilhunen.

– Sen paikalla on ikään kuin sellainen aukko, tiivistää Vesala.

Isänpäiväkortteja "isälle"

Miten lapsi tai aikuinen etsii isän korvaajaa?

– Yksi konkreettinen muisto on se, että kun menin vaihto-oppilaaksi 16-vuotiaana, kirjoitin lomakkeeseen, että toivoisin perheessä olevan veljiä ja isän, sanoo Tyttö nimeltä Varpu -elokuvaa ohjaava Vilhunen. 

– Minulla oli isäpuoli, johon kohdistin sellaisia toiveita. Mutta ei se kuitenkaan mennyt niin. Sen muistan, että tätini miehelle sanoin, kun olimme lapsena siellä, että "voinko mä kutsua sua isäksi". Mutta ei ole ollut tapana seurustella 20 vuotta itseäni vanhempien miesten kanssa, nauraa Vesala. 

Elokuvassa Varpu asuu kaksin äitinsä kanssa. Isänpäivänä tehdään kortteja "isälle". 

– Tunnistan sen. Minäkin olen tehnyt niitä. Ehkä sen takia, että ihmiset eivät kyselisi.

3:46"Voinko mä kutsua sua isäksi"

Vihasta iloon

Aikuisuuden kynnyksellä Vilhunen kaipasi isää todella paljon.

– Silloin se oli kuumimmillaan. Siellä oli paljon tunteita – vihasta pettymykseen ja suruun. Kun on saanut olla vihainen, tilalle on tullut muuta. Se isän kaipuu on liudentunut pois. Ja voi olla iloinen niistä asioista, mistä isää ja isyyttä on löytynyt reppuun. Ihmissuhteista ja isään liittyvistä tiedonmuruista, elokuvaohjaaja sanoo.

Ajan myötä kaipuu on muuttanut muotoaan. 

– Jäljellä on se, että olisi ollut kiva tutustua ja tuntea. Ja nähdä omin silmin, miten hän on liikkunut – hahmo ja liikkeet. Mutta elävää kuvaa ei ole tallentunut mihinkään ja sitten pitää vain kuvitella, kertoo Vesala. 

2:11Elokuva armeliaisuudesta

"Kaikissa ihmisissä on paljon"

Elokuvassa ihmisiä käsitellään lempeästi. 

– Minusta tässä leffassa on onnellista se, että isä on kuitenkin olemassa ja hän löytyy – oli hän millainen vain. Ehkä vähän kämäisenä, mutta onnenjyvänä, Vesala tiivistää.

Armeliaisuus nouseekin olennaiseksi "Varpun" teemaksi.

– Minulle tämä elokuva kertoo siitä, että ihminen ei ole koskaan vain yksi asia tai yksi kohtalo, vaan kaikissa on paljon, kunhan ne eri puolet pääsevät esille, jatkaa Vilhunen. 

Vesalalle rooli Varpun äitinä on antanut ajattelemisen aihetta.

– Tämän äitiroolin kautta olen oppinut ymmärtämään enemmän sitä, miltä tuntuu, kun jää lapsen kanssa yksin. Ja toinen puuttuu, se, jonka kanssa jakaa. 

Elokuva saa ensi-iltansa syksyllä 2016.

Lisää aiheesta:

Synnytyslaitoksen tapahtumat selvisivät CP-vammaiselle Ainolle vasta 17-vuotiaana: "Sillä hetkellä oli niin paljon muuta"Tabu-sarjan CP-vammainen Aino suree isänsä kuolemaa: "Vanhemmat ovat pitäneet huolen, että minulla on hyvät mahdollisuudet uskoa itseeni"Ulkopuolelta jyrännyt karu viesti sai Mion uskomaan, ettei hänestä voisi koskaan tulla isää: "Se piti pyrkiä lailla kieltämään"Sanna, 34, on löytänyt kadonneen isän jo kymmenille suomalaisille – hän on ratkaissut kaikki mysteerinsä, mutta yksi tapaus jäi kalvamaan: "Se on piikki lihassani"Pauliina kasvoi ilman isää – vuosikymmenien epätietoisuus päättyi kohtaamiseen bulgarialaisen pianistin kanssa: "Lasteni isä sanoi, että jos toi ei ole sun iskä niin ei kukaan"Kuka on Pekan, 62, isä? ”Ilkeistä puheista huolimatta jatkan taistelua”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:50
    Räjähdykset

    Otkes harkitsee tutkintaa Joroisten räjähdyksestä

  • 13:35
    Räjähdykset

    Joroisten räjähdys tallentui seurakunnan videolle: "Hajosiko meiltä katto?"

  • 13:30
    Poliisi

    Poliisi epäilee: Alle 15-vuotias oppilas pahoinpiteli opettajan törkeästi Nakkilassa

  • 13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa

  • 13:05
    Media

    TS: Lännen Media lopettaa toimintansa