Voiko vedenjuonti mennä överiksi? Nämä merkit kertovat, että saattaa olla syytä vähentää – pahimmillaan hengenvaarallinen tila
Riittävällä vedenjuonnilla on lukuisia positiivisia terveysvaikutuksia. Terveyshyötyjä tavoitellessa ei kannata kuitenkaan innostua litkimään vettä määräänsä enempää, sillä liiallinen vedenjuonti voi aiheuttaa enemmän haittaa kuin hyötyä.
Terve ihminen voi juoda päivässä jopa 5-10 litraa vettä ilman vakavia terveyshaittoja. Itselleen onkin hankala aiheuttaa hengenvaaraa juomalla liikaa vettä. Se on kuitenkin mahdollista, joten omia rajojaan ei kannata huvin vuoksi koetella.
Jos sinulla esiintyy joitain seuraavista oireista, vedenjuontia voi olla syytä rajoittaa. Aiheesta kirjoittaa Insider.
Virtsasi on täysin kirkasta
Tumma virtsa on yleensä merkki kuivumisesta. Liian kirkas virtsa voi puolestaan kertoa siitä, että olet tankannut vettä jo liiaksi.
Virtsan tulisi olla väriltään pääsääntöisesti haalean keltaista. Jos virtsasi on lähes väritöntä, vedenjuontia voi olla syytä vähentää.
Virtsaamisen tarpeesi on lisääntynyt
Ihminen virtsaa keskimäärin kuudesta seitsemään kertaa päivässä. Ei kannata heti pelästyä, vaikka kävisit pissalla useammin, sillä normaalia määrää vessakäynneille ei ole määritelty.
Jos kuitenkin huomaat virtsaavasi normaalia enemmän ja ravaat öisinkin vessassa, juot mahdollisesti liikaa vettä. Lisääntynyt virtsaamisen tarve voi kieliä myös vakavammista ongelmista, joten lääkärissä käynti saattaa tulla tarpeeseen.
Koet veren alhaisen natriumin eli hyponatremian oireita
Liiallinen vedenjuonti voi äärimmäisillään johtaa vesimyrkytykseen, johon liittyy veren alhainen natrium eli hyponatremia. Tila voi syntyä etenkin, jos juot runsaasti vettä lyhyessä ajassa.
Hyponatremian oireet voivat olla moninaisia. Jos olet juonut muutamassa tunnissa useamman litran vettä ja kärsit esimerkiksi päänsärystä, uneliaisuudesta, sekavuudesta, lihaskrampeista tai kouristuksista, kyseessä voi olla hyponatremia. Tällaisessa tapauksessa tulee hakeutua lääkäriin.
Terveille aikuisille suositeltu vesimäärä vuorokaudessa on noin 1-1,5 litraa.
Lähteet: Insider, Medical News Today, Terveyskirjasto, Lääkärilehti
Uusimmat
-
15:36
Iso sääkäänne jouluviikolla – Pekka Poudan mukaan valkea joulu riippuu yhdestä asiasta: "Sitten se on lits ja läts"
-
15:33
Yli 300 pakolaista jumissa indonesialaisilla rannoilla
-
15:24
Live kello 17: Seuraa Nobel-juhlallisuuksia suorana – rauhanobelin noutivat vankilassa istuvan iranilaisaktivistin lapset
-
15:15
Israelin Netanjahu kiittää Yhdysvaltoja ammuksista ja avusta – MTV seuraa sotaa
-
15:02
Suomen karmealla alulla kallis hinta: Ruotsi marssi maailmanmestaruuteen
-
14:55
Roman, 8, loukkaantui ja paloi vakavasti Venäjän ohjusiskussa – nyt hän käy tanssikilpailuissa ja soittaa harmonikkaa
-
14:50
Yksi muutos elintavoissa voi tuoda jopa 10 vuotta lisää elinikää
-
14:39
Epäilty tappo Nokialla – poliisi tutkii
-
14:34
Pariskunnan riidoilla täysin sama lopputulos 1,5 vuoden välein: Koira puri päihtynyttä, uhkaavasti käyttäytynyttä vaimoa
-
14:26
Antti Tuisku pinkaisi kovan ajan täysmaratonissa – somessa ylistetään: "Olet sie mahoton"
-
14:05
Venäjän Lavrov kertoi, mihin Wagner-sotilaat ovat päätyneet – MTV seuraa sotaa
-
14:04
Anna Perho kertoo, milloin hänen on ollut vaikeaa sietää itseään: "Pitää mielestäni ihmisen järjissään"
-
13:44
MM-finaalille katastrofaalinen alku! Ruotsi jyräsi Suomen ensimmäisessä erässä – Oona Kauppi Ylelle: "En tiedä, mitä tässä tapahtuu"
-
13:25
Remi Lindholm hiihti uransa parhaan suorituksen maailmancupissa
-
13:17
AKT vahvistaa olevansa mukana torstain jättilakossa – HS: Liitto aikoo pysäyttää bussiliikenteen
-
13:16
Poliisilla uutta tietoa Uudenkaarlepyyn kuolonkolarista
-
13:15
NYT: Suurlähettiläs Mikko Hautala on ottanut Trumpiin yhteyttä
-
12:50
"Miksi en saanut jäädä sinne": Lentoturmasta selvinnyt Sami Saikkonen kertoi mullistavasta taivaskokemuksestaan MTV:lle
-
12:49
Mies kuoli törmättyään autollaan liikenneympyrään Seinäjoella
-
12:37
Tutkimus: Vuokralla asuminen vanhentaa enemmän kuin tupakointi tai lihavuus
-
Lataa lisää