Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viranomaiset huolissaan: Täällä olut on halvempaa kuin vesi!

Julkaistu 29.01.2013 09:03(Päivitetty 29.01.2013 09:05)

Tsekkiläisissä ravintoloissa lasillinen vettä voi tulla yllättäen kalliimmaksi kuin tuopillinen olutta.

Tsekin terveysministeri Leos Heger on ilmaissut huolensa maansa ravintoloiden hinnoittelupolitiikasta. Tällä hetkellä tsekkiläisissa ravintoloissa saa nimittäin halvemmalla olutta kuin vettä. Tyypillisessä baarissa tai ravintolassa puolen litran tuopillinen olutta kustantaa halvimmillaan 0,8 euroa, kun veden tai virvoitusjuomien litrahinta on jopa tuplasti kovempi.

Tsekkiläiset eivät kuitenkaan mielellään luovu halvasta oluestaan. Maassa juodaan vuosittain jopa 140 litraa olutta henkeä kohden suomalaisten juodessa lähes puolet vähemmän, 85 litraa vuodessa. Tsekeissä olutta pidetäänkin leikkimielisesti "nestemäisenä leipänä"

– Olut on kuin äidinmaitoa aikuiselle. Tsekkiläiselle olut on kuin viini ranskalaiselle tai vodka venäläiselle, tsekkiläisbaarin vakioasiakas, 36-vuotias Marek Gollner toteaa Wall Street Journal-lehdelle.

Tiukennuksia myös tupakointiin?

Terveysministeri Heger on kansan vastustuksesta huolimatta aloittanut kampanjan, jossa pyritään saamaan tsekkiläisravintoloita myymään ainakin yhtä alkoholitonta juomaa halvemmalla kuin olutta. Ravintoloitsijat eivät kuitenkaan ole asiasta innoissaan. U Zelenku-ravintolan omistaja Eleni Atanasopulosovan mielestä hallituksen tulisi keskittyä tärkeämpiin asioihin, kuten työttömyysasteen pienentämiseen. Terveysministeri Heger painottaa, ettei missään nimessä halua kieltää olutta kansalaisilta.

– Emme halua tukahduttaa tupakointia tai alkoholijuomien nauttimista. Ne ovat jokaisen aikuisen oikeuksia. En ole alkoholin kulutusta vastaan. Sen täytyisi vain olla järkevää, Heger kommentoi.

Heger haluaa myös tiukentaa rangaistuksia alkoholijuomien tarjoilusta ala-ikäisille sekä rajoittaa sisällä tupakointia. Ministerin ehdotukset eivät vielä ole olleet Tsekin parlamentin käsittelyssä. Tsekin hotelli- ja ravintola-alan yhdistys on tuominnut Hegerin ehdotukset ja uhannut viranomaisia jopa oikeustoimilla.

Lähde: Wall Street Journal

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Tanska suitsii teinien ryypiskelyä – 16-vuotiaat voivat ostaa jatkossa korkeintaan vahvaa nelosoluttaIhmiset keksivät porsaanreiän alkoholijuomien nauttimiseen pubissa – baarimestarilta paljonpuhuva kuvatodiste: "Todella törkeää"Cocktaileja kotiovelle – alkoholijuomien kotiinkuljetuspalvelu baareille ja ravintoloille sallittiin poikkeuksellisesti Australiassa: "Olemme valmiita joustamaan, jotta yritykset selviävät"Uskomaton uutuusbaari: Täällä et maksa juomista, vaan ajasta – kympillä saat juoda tunnissa niin paljon kuin haluatViro kiristää tuntuvasti alkoholipolitiikkaansa – tämä kaikki muuttuu Tiesitkö? Happy hour -termi on "kielletty" Suomessa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 00:00
    Horoskooppi

    Viikkohoroskooppi

  • Eilen18:50
    Muistisairaudet

    Muistisairaus haastaa läheiset – tällainen koti on turvallinen

  • Eilen17:25
    Ruoka

    Paras sienikastike! Helppo ja kermainen soosi Katin ohjeella

  • Eilen16:10
    Lifestyle

    Gynekologi varoittaa uudesta trendistä nuorten keskuudessa – näitä väitteitä ei pidä uskoa

  • Eilen15:15
    Miehet

    Tätä moni mies toivoo, muttei uskalla pyytää – "Ei olla hiffattu kääntää rooleja toisinpäin"