Lukuisia vuosia kiinteistönvälittäjänä työskennellyt Erkki Murto-Koivisto on nähnyt alan nousut ja laskut. Joulukuu oli poikkeuksellinen: 100 000 euron sijaan yrityksen kassaan kilahti vain 2 500 euroa.
Parikymmentä vuotta kiinteistönvälittäjänä työskennelleen Erkki Murto-Koiviston viikko alkaa Helsingin Kannelmäessä, jossa esiteltävänä on kolmio 1950-luvun lopulla valmistuneesta talosta.
Isompaa asuntoa etsivä Ansku Jääskeläinen on asunut viereisessä talossa jo pitkään, joten taloyhtiön esittelyyn ei mene tällä kertaa kauaa.
– Asunto olisi hyvä olla huonokuntoinen, koska olisi ihana rempata sellaiseksi kuin itse haluaa. Neliöitä olisi hyvä sellaiset 60–70 ja putkiremontti pitää olla tehtynä, Jääskeläinen luettelee toiveitaan.
Asuntokaupassa sopiva sijainti on perinteisesti ollut tärkein kriteeri, mutta taloyhtiön kunto on ostajille entistä tärkeämpää.
”Viime joulukuussa joku sammutti valot”
AsuntoSatama Oy:n perustajiin kuuluva Murto-Koivisto on nähnyt alan nousut ja laskut.
Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton tuoreimman markkinakatsauksen mukaan tammi-syyskuun kauppamäärät jäivät selvästi muutaman viime vuoden vastaavista. Kohonneet korot ja inflaatio alkoivat näkyä yleisenä varovaisuutena noin vuosi sitten.
Markkinoiden tämänhetkisen alavireen Murto-Koivisto arvioi alkaneen viime vuoden loppupuolella. Hän laskee, että yritykselle pitäisi tulla 100 000 euroa kassaan kuukaudessa.
– Viime joulukuussa joku niin sanotusti sammutti valot ja kassaan tuli 2 500 euroa.

