Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
SAS:n lentokoneita Oslon Gardermoenin lentokentällä 26. huhtikuuta 2019
SAS:n lentokoneita Oslon Gardermoenin lentokentällä 26. huhtikuuta 2019
Julkaistu 02.05.2019 10:49(Päivitetty 02.05.2019 14:16)

MTV UUTISET – STT – NTB

SAS:n lentäjät vaativat parempia työaikoja ja palkankorotuksia. Yhtiön mukaan vaatimukset uhkaavat kannattavuutta.

Lentoyhtiö SAS:n lentäjien lakkoon ei ole loppua näköpiirissä. Työtaistelun lopettamisesta oltiin tänään aamupäivällä neuvoteltu jo lähes vuorokausi putkeen Oslossa, mutta tuloksetta.

Pientä toiveikkuutta alkoi silti näkyä, kun Norjan lentäjäliiton puheenjohtaja Yngve Carlsen saapui neuvottelutapaamiseen valtakunnansovittelijan luo.

–  Uskon, että osapuolet haluavat ratkaista tämän. Olen toiveikkaampi nyt kuin neuvottelujen alkaessa, Carlsen sanoi.

Meneillään oleva istunto on ensimmäinen neuvottelukosketus lakon aikana. Neuvotteluja käydään Oslossa, mutta lakossa ovat myös SAS:n lentäjät Ruotsissa ja Tanskassa. Työtaisteluun osallistuu kaikkiaan 1 400 lentäjää.

Yhtiö on tänään torstaina perunut 709 lähtöä, noin 70 prosenttia kaikista lennoistaan. Viime perjantaina alkaneen lakon aikana on peruttu yhteensä yli 4 000 lentoa. Perumiset ovat sotkeneet noin 380 000 matkustajan suunnitelmat.

Viikon kestänyt SAS:n lakko jatkuu – yli 700 lentoa peruttu tänään, kaikkiaan peruutuksia jo yli 4 000: "Suurin työtaistelu, mitä Norjassa on koettu moneen vuoteen"


Norjan valtakunnansovittelija Mats Wilhelm Ruland arvioi, että SAS:n lentäjälakko on suurin työtaistelu, mitä Norjassa on koettu moneen vuoteen.

Lue myös: Avioparin häämatka peruuntui SAS:n lakon vuoksi vain päivää ennen reissua – Maria kuvailee pettymystään MTV Uutisille: "Vähän on meikit poskilla"

Lentäjät peräävät 13 prosentin korotuksia

Lentäjät vaativat paremmin ennakoitavia työaikoja. Nykyään monet heistä saavat työvuorolistansa vain 14 päivää etukäteen. Lisäksi he peräävät noin 13 prosentin palkankorotuksia päästäkseen samalle tasolle kuin muiden samankaltaisten yhtiöiden lentäjät.

SAS:n mukaan lentäjien vaatimukset vaarantavat yhtiön kannattavuuden. SAS on lomauttanut Norjassa liki tuhat matkustamohenkilökunnan jäsentä ja kuormaajaa, koska ei lakon aikana kykene työllistämään heitä.

Tanskalaisen Sydbankin analyytikko Jacob Pedersen arvioi, että ellei lakkoa pian saada loppumaan, painuu SAS:n tämän vuoden tulos tappiolle. Pedersen arvioi uutistoimisto TT:lle, että lakko aiheuttaa yhtiölle 6-8 miljoonan euron tappiot joka päivä.

–  Sen mitä SAS antaa lentäjille yhdellä kädellä, joutuvat he toisella kädellä ottamaan pois uusien säästöjen muodossa.

SAS on vuodenvaihteen jälkeen menettänyt pörssissä lähes viidenneksen arvostaan. Viime vuonna SAS:n voitto ennen veroja oli vajaat 190 miljoonaa euroa.

Uutista päivitetty 14.16.

Lisää aiheesta:

SAS:n lakko päättyy – lentoyhtiö ja lentäjäliitot vihdoin sopuunSAS:n lentäjien lakko toteutuu – vaikuttaa 30 000 matkustajaanLentoyhtiö SAS:n lentäjien lakko on päättynyt yöllä – palkoista ja työajoista sopuNorjalaismediat: Tuhansia peruutuksia aiheuttanut SAS:n lakko pian ohi – neuvotteluissa löydetty ratkaisuNorjalaismediat: SAS-lakko muodollisuuksia vaille ohi: "Osapuolet haluavat ratkaista tämän"SAS:n lentäjät lakkoon Ruotsissa – vaikuttaa pahimmillaan 170 000 matkustajaan
TyötaistelutLentoyhtiötOsloLentokentätLentäminenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Työtaistelut
  • 20.7.06:36
    Lentäminen

    Jannika odottanut korvausta myöhästyneestä lennosta kolme kuukautta – Finnairilla hurja jono

  • 13.7.16:14
    Työnantajajärjestöt

    IAU syntyneestä sovusta: "Meidän osassa oli kyse miljoonasta eurosta, poltettiin kymmeniä miljoonia"

  • 13.7.14:28
    Lentäminen

    Lentoliikenteen lakot ohi – nyt puhuu Finnair

  • 10.7.08:53
    Lentäminen

    IAU:lta uusi ilmoitus työnseisauksesta

  • 7.7.17:40
    Lentokentät

    Lentoliikenteen palvelujen työriidassa ei löytynyt sopua