Espanjan La Ligassa pelaava Atletico Madrid on julkaissut painavan tiedotteen koskien tähtipelaajana Julian Alvarezin sotkuista siirtosaagaa.
26-vuotias Alvarez on ilmaissut halunsa vaihtaa kesän siirtoikkunassa maisemaa. Mutta mikä tahansa joukkue ei Alvarezille kelpaakaan, sillä hän haluaa Atleticon kilpakumppanin FC Barcelonan riveihin.
Alvarez sai viime viikonloppuna Atletico-faneilta hyytävän vastaanoton Villarrealia vastaan pelatun kotiottelun yhteydessä. Vaihtopenkiltä pelin aloittanut tähtihyökkääjä joutui korviahuumaavan vihellyskonsertin kohteeksi.
Lue myös: Omat buuasivat – kohutähti Julián Álvarez poistui poikkeuksellisella järjestelyllä
Viime päivät Alvarez on ollut sivussa Atleticon harjoitusvahvuudesta vedoten sairastumiseen ja huonovointisuuteen.
Atletico on asettunut poikkiteloin siirron tielle, eikä aio luopua tähdestään. Torstai-iltana seura julkaisi tiedotteen, ettei aio neuvotella Alvarezista Barcelonan kanssa.
– Atletico on avoin siirtoneuvotteluille, mutta aina eettisellä ja ammattilaisella tavalla seurojen välistä kunnioitusta noudattaen. Tuemme täysin seuran aiemmin ilmoittamaa kantaa, jonka mukaan Barcelona ei ole täyttänyt näitä vaatimuksia, minkä takia Alvarezin siirrosta ei tulla käymään minkäänlaisia neuvotteluja heidän kanssaan, Atletico Madridin tiedotteessa sanotaan.

