Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vihreän Aallon taktiikkana on poliittinen yhteistyö joka suuntaan: "Ville Niinistön ja Aallon ero on tyylin ja tunteen käytössä"

Lehtikuva
Julkaistu 18.06.2017 13:44

MTV UUTISET

Vihreiden puheenjohtajaksi eilen valittu Touko Aalto on korostanut yhteistyökykyä poliittisen kentän kaikkien suuntien kanssa. Vuoropuhelu kaikkiin suuntiin tulee olemaan Aallon vihreiden taktiikka, arvioi erikoistutkija Jenni Karimäki Turun yliopiston eduskuntatutkimuksen keskuksesta.

– Ei ole mielikuvaa, että Aalto lähtökohtaisesti suuntautuisi kokoomuksen tai vasemmiston suuntaan, Karimäki sanoo.

Yhteistyön ja ratkaisukeskeisyyden arvoa korosti twiitissään muun muassa vihreiden kansanedustaja Antero Vartia.

39726383
Karimäki näkee, että Aallolla ei ole mitään merkittävää linjaeroa väistyneeseen puheenjohtajaan Ville Niinistöön.Lehtikuva

Niinistö ei voinut jatkaa, koska puolue on rajannut puheenjohtajan kaudet kolmeen.

– Aalto on korostanut, että hän haluisi nähdä ympäristökysymyksen läpäisevän voimakkaammin koko poliittisen agendan, Karimäki arvioi Aallon painotusta.

Karimäen arvion mukaan Aalto eroaa tyyliltään Niinistöstä.

– Aalto lähtee ehkä puhtaasti asiakysymykset edellä, enkä tiedä kuinka paljon tunnepuolta hän tulee käyttämään omassa viestinnässään, Karimäki arvioi.

Helsingin ja muun Suomen asetelma vaikutti

Vihreiden tiukaksi ennakoitu puheenjohtajakisa ratkesi lauantaina selkeällä enemmistöllä Aallon eduksi. Aalto kukisti ratkaisevalla laskentakierroksella kansanedustaja Emma Karin äänin 3 489–2 111. Karimäki sanoo, että selvä voitto tarjoaa helpomman lähtökohdan Aallolle.

– Tämä oli hyvä osoitus siitä, että jäsenvaalia ei pysty etukäteen gallupeilla ennakoimaan. Lopulta Aallon ero seuraaviin oli selvä, eikä tiukkaa kilpailua ollut, Karimäki sanoo.

Vihreiden kuntavaalivoitossa keväällä merkittävää oli puolueen kannatuksen laajentuminen yliopistokaupungeista varsinkin suurten kaupunkien ympäristökuntiin, mutta osin myös haja-asutusalueelle. Karimäki uskoo isojen kaupunkien ja pienten sekä keskisuurten kaupunkien välisen asetelman vaikuttaneen puheenjohtajavalintaan. Aalto johti vihreät Jyväskylän suurimmaksi puolueeksi, ja hänet nähtiin vastavoimana helsinkiläisille Karille ja kolmanneksi tulleelle Maria Ohisalolle.

– Voi olla ajatus, että Aallolla on tuntuma millaista kuntapolitiikka on hieman pienemmässä kaupungissa. Aallon valinnalla haluttiin tukea puheenjohtajalle, joka tulee kaupungista, jossa on koettu merkittävä vihreiden nousu, Karimäki sanoo.

 2:16Touko Aalto valittiin vihreiden puheenjohtajaksi

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Sofia Virta on vihreiden uusi puheenjohtajaTurpasaunan saaneiden vihreiden imago on puheenjohtajaehdokkaille liian kapeaVihreiden seuraava puheenjohtaja saa käsiinsä ylimielisenä pidetyn puolueen – "Kertoo, miten muiden tulee elää"Jussi Kärjen kommentti: Vihreiden Ohisalo ei tarttunut isoon mahdollisuuteen, katseet kääntyvät Haavistoon ja NiinistöönVideo: Millaiseksi puheenjohtaja Aalto linjaa vihreiden tulevaisuuden? "Pääministeripuolue tulevalla vuosikymmenellä"Vihreän vaalikansan tuki levinnyt usealle ehdokkaalle: "Edessä voi olla yllätys"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • 18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"

  • 17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö

  • 17:05
    OP

    OP:n palveluissa häiriöitä

  • 16:40
    Poliisi

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja