Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
11:58Tämän vuoksi Viestikoekeskustapaus on yhteiskunnallisesti merkittävä?Katso myös: Tämän vuoksi Viestikoekeskustapaus on yhteiskunnallisesti merkittävä
Julkaistu 22.12.2022 14:44(Päivitetty 22.12.2022 16:00)

MTV UUTISET – STT

Viestikoekeskus-asiaan liittyvä tietovuototutkinta on osittain lopetettu. Apulaisvaltakunnansyyttäjän rajoittamispäätös koskee epäiltyä turvallisuussalaisuuden paljastamista.

Tutkinnassa entisen tiedustelupäällikön Georgij Alafuzoffin epäiltiin luovuttaneen Helsingin Sanomien toimittajalle muistitikun, joka sisälsi tietoja Suomen ulkoisen turvallisuuden vuoksi salaisista seikoista.

Apulaisvaltakunnansyyttäjä Jukka Rapen päätöksen mukaan epäily liittyi tilanteeseen, jossa toimittaja haastatteli Alafuzoffia. Tilanteessa mukana ollut todistaja on kertonut antaneensa toimittajalle Alafuzoffilta saamansa muistitikun, jolle toimittajan muistiinpanot tallennettiin.

Alafuzoff on kiistänyt syyllistyneensä asiassa rikokseen. Hän on sanonut, ettei muista haastattelutilanteen yksityiskohtia eikä muistitikun antamista toimittajalle.

– Todistajan mukaan muistitikulla ei ollut näkynyt tiedostoja, kun toimittaja oli saanut sen käyttöönsä. Muistitikulta voi kuitenkin olla palautettavissa siitä aiemmin poistettuja tiedostoja, päätöksessä sanotaan.

"Tutkinnassa on laajempia kysymyksiä"

Apulaisvaltakunnansyyttäjä katsoo, ettei tutkintaa jatkamalla saataisi näyttöä turvallisuussalaisuuden tahallisesta paljastamisesta. Tuottamuksellisen, eli huolimattomuudesta tehdyn tekomuodon, syyteoikeus taas on vanhentunut jo vuonna 2019.

– Vaikka kaikki epäillyn rikoksen selvittämiseksi kohtuudella vaadittavat ja tehtävissä olevat esitutkintatoimet suoritettaisiin, tulisin varsin todennäköisesti jättämään syytteen nostamatta sillä perusteella, ettei rikoksen tahallisuudesta ole näyttöä, Rappe toteaa päätöksessään.

Viestikoekeskus-asiaan liittyvä tietovuototutkinta on osittain lopetettu – "Vaikka kaikki esitutkintatoimet suoritettaisiin, tulisin todennäköisesti jättämään syytteen nostamatta"

Rappe sanoo haastattelussa, että nyt rajoitettu tutkinta ei ole kokonaisuuden kannalta kovin merkittävä.

–  Nyt esitutkinnan rajoittamisratkaisulla päätetty haara oli kokonaisuudessa sivurönsy, joka tuolla keinoin hoidettiin pois päiviltä. Asiallisesti tutkinnassa on laajempia kysymyksiä kuin mitä tämä nyt tekemäni rajoittamispäätös koskee. Se todella koski vain tuota yhtä tapahtumaa.

Esitutkinta siirtynee syyttäjälle vuodenvaihteen jälkeen

Rappe on aiemmin kritisoinut tietovuototutkinnan kestämistä. Hän huomauttaa, että nyt rajoitetun nimikkeen epäilty teko tapahtui jo vuonna 2014. Tutkinta alkoi vuoden 2017 joulukuussa, jolloin vanhenemiseen oli enää pari vuotta aikaa.

– Nyt käsillä olevan tuottamuksellisen tekomuodon vanhentumiseen ei mielestäni kauheasti liity tällaista moitearvostelua, koska aikaa oli alun perin varsin vähän.

Keskusrikospoliisin (KRP) tiedotteessa kerrotaan, että asiassa on tutkittu myös virkasalaisuuden rikkomista, jonka syyteoikeus on vanhentunut.

Esitutkintaan liittyy vielä toisia rikosepäilyjä, joiden tutkinta jatkuu KRP:ssä. Tutkinnanjohtaja Ari Juottonen ei kommentoi STT:lle, millä rikosnimikkeillä tutkinta jatkuu.

Tiedossa ei ole myöskään, epäilläänkö kesken olevassa tutkinnassa Alafuzoffia, muita henkilöitä vai häntä muiden henkilöiden kanssa. Myöskään Rappe ei kommentoi kesken olevan tutkinnan seikkoja.

Rappen mukaan tutkinta on siirtymässä syyttäjän pöydälle vuodenvaihteen jälkeen. Syyteharkinta pyritään tekemään joutuisasti, hän sanoo.

Lue myös: Rikostoimittajat kummastelevat erikoisia käänteitä Viestikoekeskus-jutussa: "Syyttäjällä on ollut pallo hukassa"

Lue myös: Syyttäjän mukaan HS:n uutisoinnin ainoa motiivi oli "kohujulkisuus"

Lisää aiheesta:

Ulkoministeriö pelästyi ex-tiedustelupäällikön papereiden vaarantaneen kansainväliset suhteetSuomen ja EU:n entinen tiedustelupomo joutuu syytetyn penkille – epäillään säilyttäneen jopa huippusalaista materiaalia määräysten vastaisestiApulaisvaltakunnansyyttäjä: Viestikoekeskus-uutisointiin liittyvän, Puolustusvoimissa epäillyn tietovuodon tutkinta valmistuu piakkoinHS:n epäillään paljastaneen turvallisuussalaisuuden Viestikoekeskus-jutussa – vuosia kestäneen tutkinnan on määrä valmistua syksylläHelsingin Sanomien Viestikoekeskus-jupakasta väännettiin suljettujen ovien takana – KRP:n mukaan rikostutkinta on loppumetreilläPoliisilla "muutama" epäily HS:n Viestikoekeskus-uutisoinnin rikostutkinnassa – tutkinnanjohtaja ei kerro, onko dokumenttien vuotaja selvillä
Helsingin SanomatOikeudenkäynnitKRPRikos

Tuoreimmat aiheesta

Helsingin Sanomat
  • 9.9.19:58
    Media

    Ranne STT:n tilanteesta: Vakava paikka

  • 8.9.19:41
    Media

    Professori STT:n toiminnan kaventumisuhasta: Onko uutistoimisto osa kansallista huoltovarmuutta?

  • 8.9.14:43
    Sanoma Media Finland

    Synkkä päivä mediassa: MTV:llä muutosneuvottelut, STT:lle kova isku Sanomalta

  • 7.7.12:26
    Kuolleet

    Maija-Liisa Peuhun aviomies Keijo K. Kulha kuoli pitkän sairauden uuvuttamana: "Hyvä, että hän pääsi vihdoin pois"

  • 7.7.11:38
    Kuolleet

    Helsingin Sanomien entinen päätoimittaja Keijo K. Kulha on kuollut