Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Videot: Ranskan voimakas rasismin vastainen kampanja pysäyttää

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 21.03.2016 21:27

MTV UUTISET

Ranskan hallitus julkisti eilen sunnuntaina rasismin vastaisen kampanjan. Tarkoituksena on lievittää ennakkoluuloja ja herätellä kansalaisia vastustamaan rasismia. Asiasta kertoo ranskankielinen Le Huffington Post.

Kampanja sisältää sarjan väkivaltaisia videoita, joissa on jäljitelty todellisia tapahtumia. Jokaisen videon alussa katsojaa varoitetaan, että videon sisältö saattaa järkyttää herkimpiä.

Sarja sisältää kaikkiaan kuusi videota. Videoilla pyritään vaikuttamaan erityisesti muslimien ja juutalaisten vastaisiin asenteisiin. Kampanja on julkistettu Ranskan pääministeri Manuel Vallsin pyynnöstä, kun juutalaisvastaisuus ja rasismi nostivat jälleen päätään Ranskassa viime vuonna.

Jokainen video päättyy kampanjan iskulauseeseen, joka suomeksi käännettynä kuuluu suurin piirtein ”Rasismi alkaa sanoista, ja se päättyy iskuihin ja verenvuodatukseen”.

Rasistisen motiivin omaavat väkivallanteot kasvoivat viime vuonna Ranskassa 22 prosenttia. Muslimivastaiset teot peräti kolminkertaistuvat, ja suurimmat piikit osuivat viime vuoden tammikuun ja marraskuun Pariisin veritekojen jälkeisiin aikoihin.

Le Huffington Postin mukaan viime vuonna Ranskassa tilastoitiin kaikkiaan 2032 rasistista uhkausta tai tekoa.

Kampanjaa esitetään huhtikuun 10. päivään asti myös monilla ranskalaisilla tv-kanavilla.

Helmikuussa Ranskan viranomaiset julkaisivat myös valistusvideon terrorismista. Katso alta:

2:42Ranskan viranomaisten julkaisema terrorivalistusvideo

Lisää aiheesta:

SVT: Islamistiryhmät levittävät valeväitettä, jonka mukaan kunnat ja viranomaiset sieppaavat lapsia muslimeilta RuotsissaKolmikko kannusti suosituilla sometileillään nuoria terroritekoihin ranskalaisia vastaan Muhammed-pilakuvien takiaRanska kehottaa kansalaisiaan varovaisuuteen – boikottivaatimukset ja mielenosoitukset levisivät muslimimaissaAustralia haluaa kitkeä väkivaltaista ja ääriajattelua tukevaa materiaalia somesta – uhkana miljardisakot tai jopa vankeusMoskeijaiskuista kuvattu video herätti keskustelun somealustojen suorista lähetyksistä – Facebook: Poistimme 1,5 miljoonaa iskusta levitettyä videotaMuslimit keräävät varoja tuhotun juutalaishautausmaan korjaamiseksi
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen21:49
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Uusi versio rauhansuunnitelmasta valmistunee keskiviikkona

  • Eilen21:01
    Venäjä

    Venäläinen sotilaskone pudonnut – kaikki miehistön jäsenet kuolleet

  • Eilen20:24
    Nato

    Naton ex-pääsihteeri MTV:lle: Venäjän pohjoiset ydinaseet eivät ensisijaisesti osoita Suomeen

  • Eilen20:23
    Yhdysvallat

    Droonipukki toi lahjaherkut vankilan pihaan – sitten käry kävi

  • Eilen19:34
    Ympäristö

    Planeettamme ei voi hyvin – ripeä korjausliike voisi tuoda 20 biljoonan vuosittaisen hyödyn