Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SVT: Islamistiryhmät levittävät valeväitettä, jonka mukaan kunnat ja viranomaiset sieppaavat lapsia muslimeilta Ruotsissa

Julkaistu 07.02.2022 14:39

MTV UUTISET–STT

Ruotsissa islamistiryhmät ovat levittäneet sosiaalisessa mediassa valheellista tietoa väittäen, että Ruotsin viranomaiset ja kunnat sieppaavat lapsia muslimivanhemmilta. Asiasta kertoo Ruotsin yleisradioyhtiö SVT.

Joulukuussa Twitterissä alkanut kampanja on vahvistunut viimeisen viikon aikana, levinnyt arabiankielisillä kanavilla ja saanut miljoonia seuraajia. Kommenttikentissä on kirjoitettu uhkauksia väkivallasta ja terroriteoista, SVT kertoo. 

Ruotsin psykologisen puolustusviraston mukaan kampanja käyttää disinformaatiota taktisena keinona johtaakseen yleisöä harhaan. Kampanjan ytimen muodostavat videoklipit itkevistä lapsista, jotka sanovat Ruotsin viranomaisten siepanneen heidät vanhemmiltaan.

SVT:n mukaan kampanjan takana olevat tahot ovat sopeuttaneet kampanjaa Ruotsin viranomaisten toiminnan mukaan. Viranomaisten yritettyä ehkäistä väärän tiedon leviämistä arabiankielisissä medioissa verkkokampanja vain voimistui entisestään. Samalla myös uhkaukset väkivallasta ja terroriteoista muuttuivat vakavammiksi.

Lisää aiheesta:

"Israelilla on oikeus kansanmurhaan" – Ruotsin pääministerin vääristelty sitaatti leviääTällaisilla iskuilla Kiina pelottelee poliittisia vastustajiaan Yhdysvalloissa, CNN:n selvitys paljastaaKolmikko kannusti suosituilla sometileillään nuoria terroritekoihin ranskalaisia vastaan Muhammed-pilakuvien takiaTwitter sulki salaliittoteorioita välittäviä QAnon-tilejäTrollit höynäyttävät suomalaisia Twitterissä – bloggaaja: ”Tavoitteena lietsoa sekasortoa”Pakolaisille jaetaan pelotteluviestiä Ruotsista
RuotsiIslamIsisUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • Eilen11:35
    Ruotsin jengiväkivalta

    Ruotsissa poliisi muutti toimintaansa jengirikollisuuden kitkemiseksi – "Raha ajaa rikollisuutta"

  • to20:40
    Ukrainan sota

    Ruotsi ilmoitti miljardien sotilasapupaketista Ukrainalle

  • to05:39
    Ulkomaat

    Ministerien tiedotustilaisuudessa nähtiin hurja tilanne Ruotsissa – katso video

  • ke17:41
    Lait ja lainsäädäntö

    Ruotsi aikoo laskea rikosvastuun alaikärajaa 13 vuoteen

  • ma16:21
    Patria

    Ensimmäiset Patrian 6x6-miehistönkuljetusvaunut Tanskaan