Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video näyttää absurdin koronatodellisuuden Viking Linella: Bändi soittaa, vain yksi matkustaja sai luvan pieneen tanssiin

1:00Tältä näytti risteilyaluksen ravintolan tanssilattialla tanssi- ja laulukiellon aikanaTältä näytti meininki risteilyaluksen ravintolan tanssilattialla tanssi- ja laulukiellon aikana.
Julkaistu 04.01.2022 18:34
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Risteilyaluksilla musiikki yhä soi, mutta tanssilattiat pysyvät hiljaisina.

Helsinkiläinen Hannu Alaluusua kuvasi 30. joulukuuta, kuinka bilebändi Heput soitti Viking XPRS-aluksen tyhjälle tanssilattialle. Tanssilattia ei kuitenkaan ollut tyhjä sen vuoksi, etteikö musiikki olisi innostanut yleisöä tanssahtelemaan.

Tanssilattia oli suljettu heikentyneen koronatilanteen vuoksi, kuten usealla muullakin risteilyaluksella. Yksi matkustaja oli kuitenkin saanut luvan pyörähdellä pari tanssiaskelta pöytien välissä, Alaluusua kertoo.

Hänen mukaansa risteilyllä oli kohtalaisen paljon väkeä, mutta ilmapiiri oli rauhallinen ja koronaohjeista kuten turvaväleistä pidettiin laivalla hyvin huolta.

 – Missään ei varmaan ollut niin turvallista kuin siellä, Alaluusua kuvailee.

Viking Line ja Tallink Silja ottivat käyttöön laulu- ja tanssikiellot hieman ennen joulua heikentyneen koronatilanteen vuoksi. Laivayhtiöt kertoivat myös rajoittavansa matkustajamääriä, jotta turvaväleistä on mahdollista huolehtia.

Lisää aiheesta:

Suomalaismies tyrmistyi ruotsalaismatkailijoiden käytöksestä Viking Linen risteilyllä: ”Ihan niin kuin koronaa ei olisikaan”
Kohutun Klamydia-risteilyn matkustajalla koronatartunta – oliko taudinkantaja kylki kyljessä juhlineiden joukossa? Laivayhtiöllä ei ole tietoa
Tallink Siljan risteily sujui rauhallisesti, kunnes Klamydia nousi lavalle – matkustajat pakkaantuivat tanssilattialle: "Onko siellä ollut oireilevia ihmisiä, sitähän me ei tiedetä"
MTV:n kirjeenvaihtaja tyhjän laivaterminaalin edustalla: Ruotsalaisilla ei ole minkäänlaista matkustusintoa Suomeen tällä hetkellä
Katso video Silja Europalta: Ravintolassa juhlitaan yökahden jälkeen kuin koronaa ei olisikaan
MTV Uutiset paikalla: Tällaista ruotsinlaivaa et ole ennen nähnyt – aavemaisilla käytävillä kaikuu hiljaisuus: "Ei täällä paljon ketään ole"
KoronarajoituksetViking Line Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta