Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Näin huumekoiran kuono löytää kätköt – Palkaksi viranomaisen parhaalle ystävälle riittää namu tai leikki pallolla

7:07Huumekoirat harjoittelivat Akateemisessa kirjakaupassa
Julkaistu 01.09.2017 08:42
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Koiran kuono on hajuaistiltaan monin kerroin ihmisnenää tarkempi, ja sen takia koiraa käytetäänkin monenlaiseen hajunvaraiseen etsintään. Myös vankiloissa karvakuonojen taidot tulevat käyttöön, sillä huumeita käytetään tarkasta valvonnasta huolimatta myös suljetuissa rangaistuslaitoksissa.

– Vankilassa löydetyt määrät ovat hyvin pieniä. Mutta pienetkin ainemäärät saattavat vaikeuttaa osastolla olemista, ja osaston rauhallisuutta. Mitä vähemmän, sitä helpompi siellä on olla, toteaa vanginvartija Vesa Laakso.

Vanginvartija Jorma Tuomiranta kertoo, että vaikka viranomaiskoiralla ja vangilla voi olla ristiriitaiset tavoitteet, kyllä koira on asiakaskunnankin mieleen.

– Pääsääntöisesti koira otetaan hyvin vastaan, hän toteaa.

Huomenta Suomessa esitetyssä harjoituksessa huumekoirat Rane ja Tuisku etsivät Akateemiseen kirjakauppaan kätkettyjä hajujälkiä, merkiten löydetyt tuoksunlähteet tuijottamalla tai rapsuttamalla. Ammattimaisinkin nenä tarvitsee kuitenkin ohjausta, eikä korkeimpiin kohtiin kuono edes yllä, jos ihminen ei ole koiraa nostamassa. Yhteistyötä siis vaaditaan.

Suomen ehkä tunnetuin huumekoira on Tullissa palvellut Dani, joka palkittiin vielä eläköitymisen jälkeen tekemästään huumeiden vastaisesta työstä.

2:16Eläköitynyt huumekoira Dani palkittiin ennaltaehkäisevästä huumetyöstä


Lisää aiheesta:

Uudelle vankilakoiralle on työpaikka auki Turussa – näin testataan pienten pentujen sopivuutta virkamiehiksiTuisku etsii huumeita ja aseita Turun vankilasta – "Aikamoinen tuhina kuuluu nenästä"Poliisikoiran ohjaaminen on työ, harrastus ja elämäntapa – "Minulle ei ole vieläkään selvää kuvaa siitä, mihin kaikkeen se hajuaisti kykenee"Ken on etevistä etevin huumekoira? Myös ohjaajalta vaaditaan valppauttaKukkahattu, Paulakoivuniemi ja Roki etsivät huumeita, ruumiita ja purevat tarvittaessa – Poliisikoira ei saa pelätä pimeääTullin koirat paljastavat noin 500 salakuljetustapausta vuodessa – Terttu, Heila ja Onni esittelivät taitojaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:40
    Poliisi

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden

  • 14:53
    Räjähdykset

    Poliisi ei epäile rikosta Joroisten räjähdyksessä

  • 14:51
    Varsinais-Suomi

    Varha pyytää anteeksi