Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Verstappenin tylyin solvaus Räikköselle ja Vettelille: "Saisivat hävetä"

Julkaistu 29.08.2016 13:15

MTV SPORT

Max Verstappenin puolustuspuheenvuoro omalle ajotavalleen on nostattanut kulmakarvoja Belgian F1-kisan jälkeen. Kaikkein räväkimmät lausunnot tulivat tietoon vasta maanantaina.

Red Bull -kuski Verstappen hyökkäsi kisan lähtökiihdytyksessä ykkösmutkaan Kimi Räikkösen sisäpuolelle sen jälkeen, kun Ferrarin suomalaiskuski oli ohittanut hänet startissa.

Verstappen ei kuitenkaan osannut arvata, että Sebastian Vettel yritti samaan aikaan Räikkösen ohi tiukan La Source -mutkan ulkoreunasta. Autot osuivat yhteen eikä kenelläkään ollut asiaa palkintopallille.

Tämän jälkeen Verstappen puolusti radalla asemiaan röyhkeillä jarrutuslinjoilla, joita Räikkönen ja Vettel kutsuivat hengenvaarallisiksi. Kumpikin näki, että ennemmin tai myöhemmin 18-vuotias Red Bull -kuski aiheuttaa vakavan onnettomuuden.

Verstappen kivahti tuoreeltaan Ferrari-kuskeille, että jos nämä pilaavat hänen kisansa startissa, hän tekee itsekin vastustajien kisasta vaikean. Osa hollantilaisen kovista lausunnoista tuli julki vasta maanantaina, kun useat F1-mediat julkaisivat kisaraporttejaan.

– Minun mielestäni heidän pitäisi hävetä, että aiheuttavat tuollaisen kolarin sillä kokemuksella, joka heillä on ja sitten valittavat minusta, Verstappen kommentoi Motorsport.comin hollanninkielisen sivuston mukaan.

– Sitten heidän ei tarvitsisi tehdä mitään draamaa siitä, mitä jälkeenpäin tapahtui. Heidän täytyy ymmärtää, etten ole tyytyväinen siihen, että he pilasivat koko kisani.

– En sano, että tule vain ohi. Jos ykkösmutkan kolaria ei olisi tapahtunut, en olisi ollut niin aggressiivinen ja työntänyt Räikköstä sillä tavalla ulos.

Ennen kisan uusintastarttia Red Bullin varikkomuurilla Verstappenille kerrottiin selvästi, ettei tilanne ollut Räikkösen vika ja Max tuntui olevan itsekin samaa mieltä. Sitten asiat kärjistyivät radalla ja suomalaisen kisan jälkeiset kommentit kirvoittivat rajun vastakritiikin Ferrarin kanssa jo useaan otteeseen taistelleelta Verstappenilta.

– Mielestäni hänen (Kimin) piti vähän nostaa jalkaa kaasulta, mutta tuomarien mielestä se oli ok, joten sitten kaikki on hyvin, Verstappen perusteli estelyään Räikkösen ohitusyritysten aikana.

– Olen hänelle kuin punainen vaate härälle tällä hetkellä. Me tunnumme koko ajan päätyvämme toistemme tielle.

Tässä kohtaa on varmaa, että Verstappen on ensi viikonlopun Italian GP:ssä vahvasti Ferrarin ja sitä tukevan kotiyleisön hampaissa.

– Silloin starttaamme taas ja yritämme saada parhaan tuloksen. Vettel voi tulla ja puhua minulle, mutta minusta hänen täytyy ensin tajuta, mitä hän teki itse ykkösmutkassa, Verstappen vastaa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

F1-pomolta raju väite Red Bullista ja Max Verstappenin rujoista tempuistaKommentti: Lewis Hamilton katsoi Max Verstappenin bluffin – hollantilaisen sanat Valtteri Bottakselle ovat täysin ristiriidassa hänen tekojensa kanssaSebastian Vettel ärsyyntyi kysymyksistä – ripitti toimittajia Verstappenin ja Hamiltonin MM-taistelun ylikuohuttamisestaSotakirves haudattu? Kimi Räikköseltä sopuisia sanoja Max VerstappenistaKommentti: Huomasitko? Kimi Räikkösen huhumylly peitti lapsellisen purkauksen – Max Verstappen käyttäytyy edelleen kuin kakaraF1-lehdistökatsaus: "Verstappen on pysäytettävä" – Italiassa raivotaan Räikkösen puolesta
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"