Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-pomolta raju väite Red Bullista ja Max Verstappenin rujoista tempuista

6:03Sunnuntai 30.6. klo 19:15Tulosruutu: George Russell ajoi dramaattisen Itävallan GP:n voittoonIMAGO/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 05.07.2024 17:59
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

F1-talli McLarenin pomo Zak Brown lataa nyt kovia väitteitä Red Bullista ja sen hollantilaiskuljettajasta Max Verstappenista.

Brown ei katsonut lainkaan hyvällä sitä, miten Red Bullin tähtikuljettaja toimi viikontakaisessa Itävallan GP:ssä. Verstappen kävi tuolloin kovaa voittotaistelua McLarenin Lando Norrisia vastaan.

Kaikki kulminoitui hetkeen, kun Norris haki ohitusta hollantilaisesta. Verstappen kääntyi jarrutushetkellä McLaren-suojattia päin, osuen tähän. Molemmat kuljettajat kokivat kolarissa rengasrikon. 

Verstappen tipahti kärjestä viidenneksi, kun taas Norrisin leikki päättyi varikolle.

Jutun yläreunan videolla kuvaa Norrisin ja Verstappenin kolarista.

LUE: Kaveruus ohi? F1-tähti Lando Norris jakoi ennennäkemätöntä tekstiä Max Verstappenista – "Jos hän sanoo niin, en arvosta yhtään"

LISÄÄ: F1-tähti Lando Norris teki paljastuksen hänestä ja Max Verstappenista – laukoi yllättävää tekstiä kohukolarista

McLarenin F1-tallin toimitusjohtaja Zak Brown avautui aiheesta tämän viikonlopun Britannian GP:n alla.

Brown syyttää Red Bullia "kunnioituksen puutteesta". Brown myös väittää, että Red Bull "rohkaisee" Verstappenia käyttäytymään sääntöjen vastaisella tavalla.

– Tuntui siltä, että Max ja Lando olivat menossa ikään kuin umpikujaa päin. Varsinkin kun kukaan Red Bullilta ei sano Maxille, että "hei, tuo on laitonta". Ei hän tule tekemään mitään toisin ellei joku sano hänelle asiasta. Tuomariston olisi pitänyt antaa tuosta kunnon muistutus, Brown totesi Sky Sportsilla.

– Olen pettynyt siihen, miten niinkin mahtavan tiimin kuin Red Bullin johto ikään kuin rohkaisee tuollaiseen käytökseen. Ei tarvitse kuunnella kuin talliradiota ja sitä, mitä siellä sanottiin. Meillä on vastuu kertoa kuljettajillemme, että mitä saa tehdä ja mitä ei. Meidän pitää kunnioittaa sääntöjä, Brown sivaltaa.

Juttu jatkuu kuvan alla.

7.21193651McLaren-pomo Zak Brown.xpbimages.com

– Olemme nähneet Red Bullin kunnioituksen puutetta eri ympyröissä. Oli sitten kyse taloussäännöistä, radalla tapahtumista asioista tai jostain, mikä liittyy kuljettajien perheisiin. Kyse on kuitenkin sellaisista asioista, joiden pitäisi olla ihan luonnostaan kunnossa, Brown ihmetteli.

– Jos he olisivat antaneet oikeanlaisia neuvoja, tuota kolaria ei olisi koskaan nähty. Varikkomuurin ja tuomareiden olisi pitänyt olla paremmin hereillä sen suhteen, että miten sääntöjen mukaan voi toimia ja miten ei, Brown tykitti.

Brown viittasi siihen, miten Verstappen puolusti kärkipaikkaansa hyvin härskillä tavalla Itävallassa – niin lauantain sprinttikilpailussa kuin varsinkin sunnuntain pitkässä kisassa.

Verstappen sai lopulta kymmenen sekunnin aikarangaistuksen, kun hän osui Norrisiin. Se ei vaikuttanut hänen loppusijoitukseensa millään tavalla. 

F1Lando NorrisMcLarenMax VerstappenRed BullBritannian GPItävallan GPUrheilu
Toimittajan kuva
Ilari Savonen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas täräytti kovasanaisen kannanoton: "Kusevat sääntöjen päälle"F1-tähti Lando Norris teki paljastuksen hänestä ja Max Verstappenista – laukoi yllättävää tekstiä kohukolaristaRed Bull -pomo antoi päivityksen Max Verstappenin ja Lando Norrisin yhteenoton jälkipyykistä – "Hän ei tule muuttumaan"Max Verstappen uhriutui: "Naurettavaa" – moukuttaa surutta Lewis HamiltoniaEntinen F1-kuski syyttää Max Verstappenia likaisesta pelistä – "Eivät ole enää niin tyhmiä, että kävelisivät pikkutakeissa ja joisivat shampanjaa"F1-toimittaja: Tässä ovat Red Bullin uudet todisteet – Lewis Hamiltonia vastaan suunnitteilla protesti

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 27.12.08:51
    Ferrari

    Bild: Lewis Hamiltonin Ferrari-sopimuksesta iso paljastus

  • 26.12.12:36
    Moottoriurheilu

    F1-kärkitiimille tulossa kylmää kyytiä? Sarjan uusista säännöistä löytyi porsaanreikä

  • 22.12.09:08
    Max Verstappen

    Max Verstappenin Red Bull -tulevaisuudesta jykevä lausunto – "Juuri sitä haluan"

  • 16.12.13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • 15.12.08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"