Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäläisviranomainen MTV:lle: Radioaktiivisen päästön lähdettä ei voida paikallistaa

Tshernobylin alueelle ei ole asiaa.
Tshernobylin alueelle ei ole asiaa.EPA
Julkaistu 22.11.2017 08:42

MTV UUTISET

Viime aikoina tiedotusvälineet ovat raportoineet useasti rutenium-106-pitoisuudesta Venäjän alueella ja ulkomailla.

Venäjällä ilmansaasteita valvovan Roshydromet-viraston johtaja Maxim Jakovenko lähestyy MTV Uutisia. Jakovenko korostaa tiedotteessaan, että syyskuun lopussa automaattinen seurantajärjestelmä havaitsi lisääntyneitä rutenium-106-pitoisuuksia paitsi Venäjällä, myös muissa maissa, kuten Puolassa, Bulgariassa ja Romaniassa.

– Vertailun vuoksi, ruteniumin pitoisuus Romaniassa oli 1,5-2 kertaa suurempi kuin Venäjällä. Ukrainassa ja Puolassa pitoisuus oli verrattavissa Venäjän tilanteeseen, Jakovenko sanoo.

Tiedotteen mukaan pitoisuus ei ylittänyt sallittuja arvoja, eikä se aiheuta vaaraa väestölle.

Julkaistut tiedot eivät anna Jakovenkon mukaan mahdollisuutta paikallistaa tarkkaan, mistä mahdollinen pitoisuuksien nousu on peräisin.

Virasto kertoi eilen venäjänkielisessä tiedotteessaan, että syyskuun lopulla Tseljabinskin lähellä sijaitsevalla mittausasemalla havaittiin erittäin korkeita saastepitoisuuksia.

The Guardian kertoi tiedotteesta, että sen mukaan säteilyarvot ovat ylittäneet normaalin rajan 986-kertaisesti.

Lisää aiheesta:

Hollannin terveysministeriön mukaan Helsingissä havaitut radioaktiiviset aineet olivat peräisin Venäjältä – Venäjä kieltää väitteen Rosatom: Venäjälle perustetaan komissio selvittämään ruteniumpäästön alkuperääSTUK ei vieläkään tiedä, mistä Suomeen leijaillut radioaktiivinen aine on peräisin: Päätös olla ilmoittamatta asiasta "täysin sopimuksen vastaista"Rosatom: Venäjällä ei ole tapahtunut ydinonnettomuuttaVirallinen raportti Venäjältä myöntää viimein: Säteilyarvot ylitetty lähes tuhatkertaisesti Tseljabinskin lähelläReuters: Suomessakin havaittu radioaktiivinen aine voi olla peräisin ydinonnettomuudesta Venäjällä tai Kazakstanissa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 16:26
    Pariisi

    Louvren ryöstötutkinnassa läpimurto – varkailta kohtalokas virhe

  • 15:53
    Hyvän mielen jutut

    Denise soitti klarinettia, kun kirurgit tonkivat hänen aivojaan – sitten tapahtui jotain ihmeellistä

  • 15:18
    Yhdysvallat

    Vance: Trumpin hallinto ei tue Länsirannan liittämistä Israeliin

  • 15:04
    Libanon

    Israel teki ilmaiskuja Libanoniin

  • 14:10
    Donald Trump

    Trump: Ukraina ei käytä yhdysvaltalaisohjuksia iskuissa syvälle Venäjän alueelle