Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Reuters: Suomessakin havaittu radioaktiivinen aine voi olla peräisin ydinonnettomuudesta Venäjällä tai Kazakstanissa

MTV3
Julkaistu 09.11.2017 23:22

MTV UUTISET – STT

Ranskan ydinturvaviranomainen IRSN epäilee, että Venäjällä tai Kazakstanissa on tapahtunut syyskuussa ydinonnettomuus, kertoo Reuters.

IRSN:n mukaan eri paikoissa Euroopassa on havaittu viime viikkoina radioaktiivista ruteniumia, mutta vaikutusta ihmisten terveyteen tai ympäristöön ei ole ollut. Asiasta kertoi Suomessa Iltalehti.

IRNS pitää todennäköisenä, että onnettomuus on sattunut ydinpolttoainetta käsittelevässä laitoksessa tai keskuksessa, jossa käsitellään radioaktiivisia lääkeaineita, Reuters kertoo.

– Venäjän viranomaiset ovat sanoneet, etteivät he ole tietoisia onnettomuudesta omalla alueellaan, IRSN:n johtaja Jean-Marc Peres kertoi uutistoimistolle.

Peresin mukaan IRSN ei ole toistaiseksi ollut yhteyksissä Kazakstanin viranomaisiin.

STUK tiedotti lokakuussa radioaktiivisesta aineesta

Myös Helsingissä lokakuun alussa kerätyssä ilmanäytteessä löytyi pieni määrä radioaktiivista ainetta, kertoi Säteilyturvakeskus viime kuussa. STUK kertoi, että Helsingissä mitattu radioaktiivisen ruteniumin pitoisuus oli 80 mikrobecquerellia kuutiometrissä ilmaa. Keskuksen asiaa koskevassa tiedotteessa sanottiin tuolloin, ettei ruteniumin alkuperästä ollut tietoa.

Ruteniumin on metallinen aine, jota käytetään esimerkiksi ihosyöpien ja silmän syöpien hoitoon, STUK kertoi. 

Lisää aiheesta:

Hollannin terveysministeriön mukaan Helsingissä havaitut radioaktiiviset aineet olivat peräisin Venäjältä – Venäjä kieltää väitteen Venäläisviranomainen MTV:lle: Radioaktiivisen päästön lähdettä ei voida paikallistaaSTUK ei vieläkään tiedä, mistä Suomeen leijaillut radioaktiivinen aine on peräisin: Päätös olla ilmoittamatta asiasta "täysin sopimuksen vastaista"Virallinen raportti Venäjältä myöntää viimein: Säteilyarvot ylitetty lähes tuhatkertaisesti Tseljabinskin lähelläSuomessakin mitatun radioaktiivisen aineen alkuperästä ei tietoa – "Huolestuttavaa, että tästä ei ole ilmoitettu"Helsingissä havaittiin pieni määrä radioaktiivista ainetta – Säteilyturvakeskuksella ei tietoa alkuperästä
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 23:23
    Donald Trump

    Trump uhkaa Nigeriaa sotatoimilla

  • 21:28
    Pariisi

    Naiselle ja miehelle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • 20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • 16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 13:23
    Tutkimustulokset

    Tutkijat löysivät kuusi miljoonaa vuotta vanhaa ilmaa