Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäläismiehet julman ylivoimaisia Tour de Skillä

Aleksandr Bolshunov hallitsee Tour de Skin kokonaiskilpailua.
Aleksandr Bolshunov hallitsee Tour de Skin kokonaiskilpailua.
Julkaistu 05.01.2021 16:58

MTV URHEILU

Maastohiihdon Tour de Skin miesten kokonaiskilpailua dominoiva Aleksandr Bolshunov vei voiton myös Italian Toblachin 15 kilometrin vapaan hiihtotavan väliaikalähtökilpailussa.

Viimeisenä matkaan lähtenyt Bolshunov näytti jo puolimatkassa ottavansa kisan hallintaansa. Maalissa hän löi maanmiehensä Denis Spitsovin lopulta 8,3 sekunnilla.

Kisassa peräti viisi kärkisijaa meni venäläishiihtäjille, kun Ivan Jakimushin, Aleksei Tshervotkin ja Artjom Maltsev nappasivat seuraavat sijat. Kuudenneksi sijoittuneen Ranskan Maurice Manificat’n jälkeen taas kaksi seuraavaa paikkaa meni venäläisille.

Markus Vuorela oli suomalaisista parhaana 24:s. Hänen eronsa kärkeen huomiseen takaa-ajoon lähdettäessä on minuutin ja 20 sekuntia. Verneri Suhonen oli 52:s, Juho Mikkonen 56:s ja Lauri Lepistö 61:s.

Tourin kokonaistilanteessa Bolshunovilla on nyt minuutin ja 15 sekunnin johto Maltseviin. Spitsov on kolme sekuntia Maltsevia perässä.

Norjalaisten puuttuessa paikalta venäläisten haastajat ovat vähissä. Ruotsalaisistakin Oscar Svensson oli parhaana vasta 19:s.

Lisää aiheesta:

Aleksandr Bolshunovin ylivoima ei hyydy – venäläiset tukevassa johdossa Tour de SkilläIivo Niskanen hyytyi venäläisten ja norjalaisten kyydissä – Bolshunov taas ykkönenIivo Niskaselta raivokas nousu palkinnoille – Tour de Skin kärkimies vaihtuu murskaavalla venäläisesitykselläIivo Niskanen romahti kärkisijoilta! Suomalaistähti putosi ulos kärkikymmeniköstä Tour de Skin avauksessaIivo Niskanen kärkikymppiin Lillehammerissa – venäläishirmu hiljensi norjalaisetJohannes Hösflot Kläbo taas maailmancupin valtias – leikitteli Aleksandr Bolshunovin kanssa
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen06:45
    Kuolleet

    Hiihdon maailmanmestarin "sydän petti" – Magne Myrmo on kuollut

  • 16.11.14:31
    Hiihtolajit

    Joni Mäki sivakoi palkintopallille

  • 15.11.13:19
    Hiihtolajit

    Hiihtopaukku: 21-vuotias Leevi Tarjanne säväytti oikein kunnolla

  • 15.11.11:42
    Hiihtolajit

    Niskanen ja Pärmäkoski: Romahdus

  • 14.11.17:12
    Jasmi Joensuu

    Suomen hiihtotähdet kolaroivat