Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäläisen miljardöörin avioero yksi maailman kalleimmista – Nyt riidellään 430 miljoonan euron loistojahdista Dubaissa

0:40Venäläisen oligarkin avioerossa liikkuvat huikeat summat – miten käy Luna jahdin?
Julkaistu 12.04.2018 20:34

MTV UUTISET - Reuters

Venäläisen liikemiehen ja hänen vaimonsa parhaillaan käynnissä oleva avioero on tiettävästi yksi maailman kalleimmista.

Katso videolta, miltä kyseinen luksusjahti näyttää!

Eroa haluava pariskunta riitelee tällä hetkellä noin 540 miljoonan dollarin (eli noin 430 miljoonan euron) jahdin omistuksesta Dubaissa. Luna-jahti on takavarikoitu väliaikaisesti.

Oikeuden tuoreiden dokumenttien mukaan miljardööri Farkad Akhmedov voitti oikeuden valittaa yhdeksänkantisen jahdin takavarikoinnista. Jahdilla on kaksi helikopteria ja maailman suurin uima-allas.

Alus kuului aiemmin toiselle ökyrikkaalle venäläiselle, Roman Abramovichille, joka myi sen Akhmedoville vuonna 2014.

Pohatan netto-omaisuus yli miljardin

Tuomioistuin on päättänyt, että öljy- ja kaasualan miljardööri Farkad Akhmedov on velkaa hänen entiselle vaimolleen Tatiana Mikhavilovna Akhmedovalle 567 miljoonaa dollaria eli suunnilleen saman verran kuin on Persianlahdella kelluvan jahdin arvo. 

10.9350858g
Tatiana Akhmedova (oikealla) poistumassa avioerokäsittelystä Lontoossa helmikuussa.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

Tatiana Mikhavilovna Akhmedova on asianajajiensa välityksellä etsinyt miehensä omistuksia eri puolilta maailmaa, jotta saisi asianmukaiset korvaukset erotilanteessa.

Forbesin arvioin mukaan Akhmedovin netto-omaisuus on 1,4 miljardia dollaria eli, 1,1 miljardia euroa.

Viime vuonna Yhdysvallat listasi hänet pakotteiden alaiseksi liikemieheksi Venäjän valtio-omisteisten yhtiöiden listalla sekä presidentti Vladimir Putinin läheiseksi ystäväksi.

Lisää aiheesta:

Telakalla kuvattu symboli ja rakastajattaren ystävän somekuva – näin Putinin luksusjahti jäljitettiinTietovuoto paljastaa: Roman Abramovitshilta hätkähdyttäviä miljardijärjestelyjä juuri ennen Venäjän julmia sotatoimiaPutinin superjahti lipui Viron vesillä uudella nimellä varustettuna – "Tappajavalas" kätkee sisälleen 12 sviittiä ja 400 pullon viiniluolanEnsimmäinen Ukrainan sodan pakotteiden seurauksena takavarikoitu superjahti myyntiin – jahdissa uima-allas, kylpylä ja 3D-elokuvateatteriOligarkeilla uskottiin olevan sodan alkaessa jopa 330 miljardin dollarin omaisuus – nyt rahat ja ökyjahdit katoavat pakotteiden kurimuksessaHeitä ei uhkaa rahapula! Tässä ovat Venäjän miljardööriperijättäret
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:47
    Venezuela

    Yhdysvallat takavarikoi öljytankkerin Venezuelan rannikolta

  • Eilen23:34
    Eurooppa

    Euroopan puolustuksesta väännetään kättä Yhdysvalloissa

  • Eilen21:14
    Ukrainan sota

    Donetskissa Venäjän pommit jylisevät, mutta Katerina, 97, ei lähde kodistaan

  • Eilen16:48
    Yhdysvallat

    Nato-maa nimesi Yhdysvallat turvallisuusriskiksi

  • Eilen15:56
    Nobel

    Rauhannobelisti pysyttelee piilossa, mutta on Oslossa – tytär haki palkinnon