Kuusikymppinen mies on saanut syytteet törkeästä luvattomasta tiedustelutoiminnasta. Syyttäjän mukaan vuosikausia jatkunut toiminta vaaransi Ruotsin lisäksi myös Yhdysvaltain kansallista turvallisuutta.
Venäläis-ruotsalainen mies sai Ruotsissa tänään maanantaina syytteet törkeästä luvattomasta tiedustelutoiminnasta Ruotsia ja Yhdysvaltoja vastaan. Syyttäjä Henrik Olinin mukaan toiminnan pääosan muodosti erilaisen sotilaskäyttöön sopivan elektroniikan toimittaminen Venäjälle. Mies kiistää kaikki syytteet.
– Minun näkemykseni mukaan tavoitteena oli toimittaa Venäjän sotilasteollisuudelle sitä, mitä se tarvitsee – ja kaikki tämä (Venäjän) sotilastiedustelu GRU:n johdolla ja ohjauksessa, Olin sanoi lehdistötilaisuudessa.
Hän kuvaili useita yhtiöitä pyörittänyttä miestä "solmuksi" laajemmassa verkostossa länsiteknologian hankkimiseksi Venäjälle. Välitetyt tiedot ja tavarat olivat sellaisia, joita Venäjä ei erilaisten pakotteiden tai vientirajoitusten takia olisi voinut hankkia vapailta markkinoilta.
Vastaavia syytteitä on nostettu myös muissa länsimaissa, Olin lisäsi.
Hänen mukaansa rikoksen tekotapa on törkeä, koska se oli jatkunut pitkään ja ollut järjestelmällistä. Hänen mukaansa Ruotsin viranomaiset ovat tehneet tutkinnassa läheistä yhteistyötä Yhdysvaltain liittovaltion poliisin FBI:n kanssa.