Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän uusin huoli on väkivaltainen "hämähäkkijengi", joka aloittaa joukkotappeluita ympäri Venäjää – myös Kreml ärähti

29:48Mitä väkivalta ja kritiikki omia sotilaita kohtaan kertoo Venäjästä? MPKK:n Venäjä-ryhmän johtaja vastaa MTV:lleMitä väkivalta ja kritiikki omia sotilaita kohtaan kertoo Venäjästä? MPKK:n Venäjä-ryhmän johtaja vastaa MTV:lle
Julkaistu 01.03.2023 19:28
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Venäjällä on noussut viime aikoina otsikoihin PMC Redan -niminen nuorisojengi, jotka ovat ottaneet vaikutteita muun muassa Wagner-palkka-armeijasta sekä äärinationalismista.

PMC Redan on järjestänyt Venäjän suurkaupunkien ostoskeskuksissa joukkotappeluita.

Venäläinen uutissivusto Baza kertoo Telegramissa, että viranomaiset olisivat saaneet käskyn pidättää tällä hetkellä kaikki teini-ikäiset, jotka pitävät yllään jengin tunnuksia.

Myös kansalliskaartia on ohjeistettu pitämään jengiläisiä silmällä.

Nuorisojengi on saanut nimensä japanilaisesta Hunter x Hunter -nimisestä manga- ja animaatiosarjasta. Jengiläisillä on yllään vaatteita, joissa on hämähäkkisymboli sekä numero neljä.

Sarjassa rikollisjärjestö "Genei Ryodan" pukeutuu hämähäkkisymboliin. 

"He huusivat Venäjä venäläisille"

PMC Redan on herättänyt Venäjällä paheksuntaa siitä lähtien, kun ensimmäiset videomateriaalit joukkotappeluista lähtivät leviämään sosiaalisessa mediassa.

Ensimmäinen tappelu järjestettiin 19. helmikuuta Moskovan Aviapark-ostoskeskuksen ruokasalissa. Tämän jälkeen tappelut ovat yleistyneet, ja lähteneet leviämään myös muissa kaupungeissa.

Mediatietojen sekä jengiläisten mukaan PMC Redan haluaa haastaa tappeluihin "offnikeiksi" kutsuttuja nuoria. Offnikeillä tarkoitetaan jalkapallohuligaaneja. Myös ei-slaavilaisen näköiset ihmiset ovat jengin tähtäimessä.

Uutismedia Newsweek otti yhteyttä jengin kannattajiin ja he kertoivat lisää PMC Redanin jäsenten aatteesta.

Erään jengiläisen mukaan PMC Redan taistelee "vapauden ja valinnan puolesta".

"He huusivat Venäjä venäläisille", kertoo Newsweekin haastattelema ihminen, kun jengi oli hyökännyt offnikejä vastaan ostoskeskuksessa.

Vaikka jengi ottaakin vaikutteita nationalismista ja venäläisyydestä, kerrotaan sen inspiroituvan myös ajatuksista, jotka kritisoivat Vladimir Putinia.

Lähteen mukaan Venäjällä olisi tapahtunut jengitappeluiden toimesta useita kuolemia ja puukotuksia.  

29.11222515

Kreml: "Luonnollisesti meidän on reagoitava tähän"

Myös Kreml on kiinnittänyt huomiota nuorisojengin edesottamuksiin. Presidentin tiedottaja Dmitri Peskov kertoi tämän viikon maanantaina, että olisi tärkeää lopettaa tällaiset toimet.

Peskov kutsui jengiä miinusmerkkiseksi "pseudo-alakulttuuriksi", viitaten siihen ettei se tuo mitään hyvää venäläisille nuorille.

– Huomiota on kiinnitetty. Luonnollisesti meidän on reagoitava tähän, Peskov kertoi tiedotustilaisuudessa toimittajille.

PMC Redanin toimintaa on havaittu Venäjän lisäksi myös Valko-Venäjällä sekä Ukrainassa. Näissä on myös tehty pidätyksiä viime päivien aikana.

Lähde: Newsweek.

Syyttäjän mukaan nuorisojengeissä ja rikollisjengeissä on selkeä ero: Tästä erotat kumpi jengi on kyseessä.

9:01Mikä erottaa katujengit perinteisistä rikosllijengeistä? Ilmiö on uusi ja vakava, sanoo syyttäjä

Lisää aiheesta:

Ranskaa riivaa vankilaiskujen sarja – syynä vankien karmeat olot? Katso video tuhotöistäMoskovan terrori-isku sai Venäjällä aikaan karun muutoksen, joka aiheuttaa suuren ongelman PutinilleVenäläisellä somekanavalla kasvaa protestiliike – "Palauttakaa miehemme, meille riittää!"Ranskassa kuohuu: Onko näiden Daavidin tähti -graffitien takana Venäjän propagandaverkosto?"Mitä patriootti tekee Nato-maassa kesken sodan?" – näin Suomessa kiinniotetun venäläisen terroriepäillyn tilanne nähdään VenäjälläKööpenhamina kärvistelee jengisodan kourissa – kaupungissa yli tusina räjähdystä vuoden sisään, kohteina muun muassa verotoimisto, poliisiasema ja thairavintola
VenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 07:21
    Veneet ja laivat

    Venäläinen sukellusvene joutui ongelmiin Ranskan rannikolla – Natolta ivaileva kuitti

  • Eilen20:29
    Ukrainan sota

    Trump tapaa Zelenskyin perjantaina

  • Eilen19:50
    Ukrainan sota

    Ukraina esitteli Bulavan – kova väite uutuusdroonista

  • Eilen06:12
    Donald Trump

    Trump harkitsee varoittavansa Putinia: "En usko, että haluavat"

  • 12.10.19:27
    Viro

    "Suomen syytä varautua" – tutkijoilla selvä näkemys Viron rajalle ilmestyneistä sotilaista