Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän armeija on riippuvainen länsimaisesta teknologiasta – käytössä jopa 1980-luvulta peräisin olevia komponentteja

3:21Ukrainan lentokenttäisku Krimille aiheutti merkittäviä tappioita Venäjälle:"Jokainen lentokone maksaa kymmeniä miljoonia"Ukrainan lentokenttäisku Krimille aiheutti merkittäviä tappioita Venäjälle.
Julkaistu 21.08.2022 09:52

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Venäläiset luottavat asejärjestelmissään hyvin paljon länsimaiseen teknologiaan. Lisäksi isojen valmistajien tuotteita on virrannut maahan vielä helmikuisen hyökkäyksen ja pakotteiden voimaan astumisen jälkeenkin.

Nämä asiat käyvät ilmi uutistoimisto Reutersin , Royal United Services Institute -ajatushautomon sekä Venäjään keskittyneen tutkivan journalismin uutissivusto iStoriesin yhteisestä selvityksestä .

Selvityksen mukaan venäläisohjuksissa ja muissa järjestelmissä voidaan käyttää niin erityistä lisensoitua teknologiaa kuin hyvin tavanmukaisiakin piirejä. Elektroniikkaa, jota voidaan käyttää asejärjestelmien ohella myös esimerkiksi autoissa tai kodinkoneissa, ei ole välttämättä edes asetettu pakotteiden piiriin.

Erityisen paljon venäläisaseissa näkyy fpga-piirejä, ohjelmoitavia porttimatriiseja, joita voidaan helposti ohjelmoida uudelleen. Piirejä voidaan myös kierrättää ja ottaa tavanomaisista kodin laitteista, kuten pesukoneista, ja ohjelmoida niitä uudelleen esimerkiksi ohjuksissa käytettäviksi.

Mukana voi olla hyvin moderniakin teknologiaa, mutta myös jo 1980-luvulta peräisin olevia komponentteja. Lisäksi selvityksessä kävi ilmi, että Venäjälle on vielä sodan alettua valunut tuhansittain lähetyksiä, jotka sisältävät pakotteiden piirissä olevia osia.

Tunnettujen valmistajien komponentteja on voitu lähettää maahan jo ennen hyökkäystä, mutta ne ovat päässeet perille vasta myöhemmin keväällä. Monissa tapauksissa komponentteja on voitu toimittaa valmistajan tietämättä, useiden välikäsien kautta.

Venäjällä on tutkimuslaitos, joka käy läpi muualta tuotettuja komponentteja siltä varalta, ettei niissä ole länsimaiden tiedustelua tai sabotaasia mahdollistavia takaportteja. Venäläisiä laitevalmistajia kannustetaan käyttämään mahdollisimman paljon kotimaassa valmistettua elektroniikkaa, mutta valmistajat ovat selvästi riippuvaisia muualta tulevasta teknologiasta.

Monillekaan komponenteille ei yksinkertaisesti löydy venäläisiä vastineita. Reutersin näkemä dokumentti vuodelta 2017 osoittaa, kuinka tutkimuslaitos oli käynyt läpi helikoptereihin tarkoitetun laitteen, jolla voidaan häiritä vihollisten radioliikennettä. Sen 921:stä ulkomaalaisesta komponentista vain 242 olisi tuolloin voitu valmistaa Venäjällä.

Lue myös: Ukrainan sota keskittyy nyt Zaporizhzhjan ydinvoimalaan: "Venäläiset kykenisivät esittämään, että ukrainalaiset ovat aiheuttaneet ydinonnettomuuden"

Lisää aiheesta:

Vuoto: Venäjän ydinasesalaisuudet julkiVenäjän risteilyohjuksesta löytyi AliExpress-moottori – Ukrainassa kirotaan kiinalaista sekundaaVenäjä on onnistunut heikentämään lännen toimittamien aseiden tehoa Ukrainassa – taustalla elektroninen sodankäyntiUkrainalaisessa tehtaassa valmistuu venäläisiä harhauttavia sotatarvikkeita – "Nämä voivat pelastaa ystäviemme hengen"Hämmentävä paljastus: Ukrainassa alas ammuttu iranilainen lennokki sisälsi osia yli kymmeneltä yhdysvaltalaiselta yritykseltäReuters: Yhdysvaltalaisyhtiö myynyt "tietämättään" teknologiaa venäläiselle ohjusvalmistajalle – käytetty siviilien pommituksiin Ukrainassa
KauppalehtiVenäjäUkrainan sotaSodatUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kauppalehti
  • 7.6.12:15
    Esko Aho

    KL: Ex-pääministeri Aho teki miljoonan talokaupat firman piikkiin

  • 14.05.202419:27
    Lakko

    Kauppalehti: Lakkolait tulossa voimaan lauantaina

  • 27.02.202320:59
    Ukrainan sota

    Yhdysvaltain uudessa Ukraina-avustuspaketissa neljä erilaista dronetyyppiä – tällaisesta paketista on kyse

  • 27.02.202306:24
    Autot

    Delta Auton toimitusjohtaja: Tässä tilanne, jolloin on parempi ostaa polttomoottoriauto sähköauton sijaan

  • 27.02.202306:17
    Luonto ja eläimet

    Äyriäistoukilla uskomaton kyky: Onnistuvat naamioimaan silmänsä näkymättömiksi