Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä on onnistunut heikentämään lännen toimittamien aseiden tehoa Ukrainassa – taustalla elektroninen sodankäynti

0:28Ukrainan sisäministeri jakoi hurjan videon: Venäjä tuhoaa liikkuvan poliisiautonKatso video: Ukrainan sisäministeri jakoi hurjan videon – Venäjä tuhoaa liikkuvan poliisiauton.
Julkaistu 25.05.2024 07:22

MTV UUTISET – STT

Eletronisella sodankäynnillään venäläiset ovat häirinneet muun muassa gps-signaaleja.

Venäjä on elektronisella sodankäynnillään heikentänyt länsimaiden Ukrainalle toimittamien aseiden tehoa merkittävästi, kirjoittaa Washington Post. Lehti on haastatellut muun muassa korkea-arvoisia ukrainalaisvirkamiehiä sekä saanut nähdäkseen Ukrainan tekemiä luottamuksellisia sisäisiä arvioita.

Venäläisten on onnistunut häiritä muun muassa gps-signaaleja, joita jotkin asejärjestelmät ja ammukset käyttävät. Tämän johdosta ukrainalaiset ovat esimerkiksi lopettaneet yhdysvaltalaisten Excalibur-tykistöammusten käytön, ja Yhdysvallat on sittemmin lopettanut kyseisten ammusten toimittamisen.

Venäjä on onnistunut lisäksi häiritsemään muun muassa osaa Himars-raketinheittimissä käytettävistä ammuksista.

Lue myös: Orban: Unkari pyrkii kieltäytymään kaikista Ukrainaa tukevista Naton pyrkimyksistä

Esimerkiksi Excalibur-ammusten osumatarkkuus laski kuukausien ajan, ja lopulta niistä vain alle kymmenen prosenttia osui kohteisiinsa.

Himarsien kohdalla ammukset puolestaan voivat ohittaa kohteensa jopa yli 15 metrillä. Jos Himarsilla pyritään tuhoamaan esimerkiksi ponttonisilta, voivat sen ammukset täten osua sillan sijaan veteen.

Osaa ongelmista ratkottu päivityksin

Joissain tapauksissa aseiden kanssa esiintyneitä ongelmia on saatu ratkottua esimerkiksi valmistajalta saadun päivityksen avulla. Esimerkiksi gps-pohjaisiin JDAM-ammuksiin tehtiin päivitys, jonka avulla ukrainalaiset ovat voineet jatkaa niiden käyttöä.

Britannian toimittamat Stormshadow-ohjukset ovat puolestaan ukrainalaislähteiden mukaan osoittautuneet vähemmän alttiiksi Venäjän häirintäyrityksille. Myös yhdysvaltalaisten toimittamat ATACMS-ohjukset ovat toistaiseksi näyttäneet tehonsa.

Kissa ja hiiri -leikki kuitenkin jatkunee, kun ukrainalaiset ja venäläiset pyrkivät innovoimaan uusia menetelmiä heikentääkseen toistensa sotilaallista kyvykkyyttä. Ukrainalaiset sanovat lehden mukaan odottavansa, että nyt taistelukentällä toimivien aseiden teho niin ikään romahtaa vuoden sisällä.

Venäjä sekoittanut hävittäjien järjestelmiä

Venäjän elektronisen sodankäynnin kyvykkyydestä on kirjoitettu ennenkin, mutta Washington Postin näkemät asiakirjat sisältävät aiemmin raportoimattomia yksityiskohtia siitä, missä määrin Venäjän häirintä on estänyt länsimaisten aseiden käyttöä.

Lehden yhdysvaltalaisen virkamieslähteen mukaan Venäjä on laajentanut elektronista sodankäyntiään entisestään. Hän kuitenkin tähdensi Yhdysvaltain varmistavan jatkossakin, että Ukrainalla on tarvittavat valmiudet toimiakseen tehokkaasti.

Lue lisää: Reuters: Putin haluaa tulitauon Ukrainaan

Lehden mukaan Venäjän kyky taistella teknologisesti kehittyneitä ammuksia vastaan on ollut yksi keskeisistä syistä, miksi Venäjän joukot ovat päässeet jälleen etenemään rintamalla.

Ukrainalaislentäjät ovat niin ikään kärsineet elektronisesta sodankäynnistä, sillä venäläiset ovat onnistuneet esimerkiksi sekoittamaan koneiden navigaatiojärjestelmiä. Tälle toivotaan kuitenkin mahdollista ratkaisua, kunhan Ukraina saa nykyaikaisia F-16-hävittäjiä liittolaisiltaan.

Lisää aiheesta:

Trumpin päätökset näkyvät – ISW: Ukrainan Himarsit ja Atacms-ohjukset hiljenivät, Venäjän ballistisia iskuja ei torjutaVenäjä häiritsee Ukrainan ohjusten GPS-koordinaatteja ja tekee niistä käyttökelvottomiaVenäjä tykitti kalliita ohjuksiaan harakoille: Dronet muodostaneet ongelmia UkrainalleJopa Sergei Lavrov myöntää HIMARSin tehon ja vaatii siksi lisävalloituksia – USA:n armeijan komentaja ylistää Ukrainan raketti-iskujaVideo: Venäjä väittää tuhonneensa USA:n lahjoittamia HIMARS-raketinheittimiä ja niiden ammusvarastoja – Ukraina kiistääVenäjän tykistö ampuu umpimähkään, koska ei muutakaan voi – Ukraina vastaa "erittäin tehokkailla" lahjahaupitseilla
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen22:13
    Ukraina

    Ukraina kiistää joukkojensa joutuneen saarretuksi Pokrovskissa

  • Eilen19:00
    Droonit

    Venäjän droonisota yltyy – kolme erilaista sotakonetta lentää nyt Ukrainan taivaalla

  • Eilen12:38
    Venäjä

    Ukraina iski: Kohteena Lukoil

  • Eilen09:58
    Venäjä

    ISW: Venäjä oivalsi tavan eliminoida droonimyrskyn

  • ti19:22
    Venäjä

    Venäjän ohjus tappoi sotilaita Ukrainan armeijan palkintotilaisuudessa – "Koolla olivat parhaat"