Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän dopingpaljastaja "varpaisillaan koko loppuelämänsä" – pelkää perheensä olevan vaarassa

Grigori Rodtshenkov on tätä nykyä piilossa Yhdysvalloissa.
Grigori Rodtshenkov on tätä nykyä piilossa Yhdysvalloissa.Copyright © ©Netflix/Courtesy Everett Collection / Everett Collection/All Over Press
Julkaistu 06.12.2017 11:33
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Moskovan antidopinglaboratorion entinen johtaja Grigori Rodtshenkov tulee olemaan varpaisillaan koko loppuelämänsä, sanoi hänen asianajajansa Jim Walden uutistoimisto Reutersin mukaan.

Rodtshenkov on Venäjällä varsin vihattu mies. Hän kertoi vuonna 2016 ensimmäiset paljastuksensa Venäjän valtiojohtoisesta dopingohjelmasta Sotshin vuoden 2014 talviolympialaisia koskien. Nuo paljastukset käynnistivät Maailman antidopingtoimiston Wadan ja Kansainvälisen olympiakomitean (KOK) ratkaisevat tutkimukset, ja KOK päätti eilen sulkea Venäjän ulos ensi helmikuussa järjestettävistä Pyeongchangin talviolympialaisista.

– Toivon, että tilanne parantuu, mutta Kreml (Venäjän hallinto) on osoittautunut päättäväiseksi ja vaikeaksi Grigorinin viholliseksi, asianajaja Walden sanoi.

– Tuevaisuutta on vaikea ennustaa, mutta ilman minkäänlaista epäilystä voin sanoa, että hän tulee olemaan varpaisillaan koko loppuelämänsä.

Kaksi muuta entistä Venäjän antidoping-johtajaa Nikita Kamajev ja Vjatsheslav Sinev kuolivat äkillisesti ja epäilyksiä herättäneesti helmikuussa 2016. Rodtshenkov piileskelee tällä hetkellä Yhdysvalloissa.

Waldenin mukaan Rodtshenkov on huolissaan hänen Venäjällä asuvasta perheestään. KOK ja Wada ovat varoittaneet Venäjää suuntaamasta minkäänlaisia kostotoimenpiteitä Rodtshenkovia tai hänen perhettään kohtaan, mutta Waldenin mukaan molemmat organisaatiot voisivat ilmaista tukensa Rodtshenkoville nykyistä selvemminkin.

Venäjän tutkintakomitea ilmoitti viime kuussa, että se aikoo pyytää Yhdysvaltoja luovuttamaan Rodtshenkovin Venäjälle.

– Minusta on reilua sanoa, että Grigori on kantanut todella raskasta taakkaa. Hänen mahdollisuutensa kommunikoida ulkomaailman kanssa on todella, todella rajallinen, Walden sanoi ja lisäsi:

– Niin kauan kuin Venäjä kieltäytyy ottamasta vastuuta, kukaan urheilumaailmassa ei usko, etteivätkö he suunnittele seuraavaa metkuaan.

Lisää aiheesta:

Venäjän entinen antidoping-pomo esitti kovan vihjauksen 15-vuotiaan taitoluistelijan tapauksesta: "En sulje pois sitä mahdollisuutta"Venäjällä iso pelko massiivisesta dopingsanktiosta – presidentti Vladimir Putinilta anellaan apuaVenäläisiä uhkaa taas olympialaisista sulkeminen: "Tämä on vitsi – ja nöyryytys Wadalle"Venäjän ampumahiihtolegendalta erikoista dopingpuhetta: "Me olemme näyttelijöitä"Venäjän urheilupomolta ristiriitaisia dopingpuheita – "Teot hävettäviä"Venäjä ja IAAF turhautuneen olympiamitalistin tähtäimessä – "Järkyttävää!"
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • Eilen23:00
    Veikkausliiga

    HJK:n kirous jatkuu

  • Eilen22:39
    Liiga

    Ilves: Lähtöpassit kahdelle

  • Eilen21:52
    Liiga

    Raipe Helminen latasi viimein vastauksen – Kummeli kysyi jo liki 30 vuotta sitten

  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen19:59
    Veikkausliiga

    Dramaattinen päätös! Ilves mureni, KuPS on Suomen mestari