Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä ei vieläkään myönnä valtiojohtoista dopingia

Venäjän urheiluministerin Pavel Kolobkovin mukaan McLarenin raportissa on liikaa epäjohdonmukaisuuksia.
Venäjän urheiluministerin Pavel Kolobkovin mukaan McLarenin raportissa on liikaa epäjohdonmukaisuuksia. /All Over Press
Julkaistu 13.11.2017 22:48

MTV SPORT - STT - AFP

Venäjän urheiluministeri Pavel Kolobkov ennakoi, että maan on vaikea vakuuttaa Maailman antidopingtoimisto sitoutumisestaan antidopingsääntöihin. Venäjä yrittää vakuuttaa Wadan Soulissa tällä viikolla järjestettävässä tapaamisessa siitä, että Venäjän antidopingtoimikunta voisi taas saada toimivaltuutensa takaisin.

– Yritämme vakuuttaa heidät siitä, että Venäjän antidopingtoimikunta noudattaa Wadan sääntöjä. Mutta se on vaikeaa, sillä he ovat vaatineet McLarenin raportin hyväksymistä ehdoitta. Me emme voi hyväksyä sitä, koska siinä on liikaa epäjohdonmukaisuuksia, Kolobkov sanoi.

Richard McLarenin tutkimusryhmän viime joulukuussa julkaisema raportti kertoi, että Venäjän valtiojohtoisesta dopingohjelmasta hyötyi yli tuhat venäläisurheilijaa. Aiemmin tänä vuonna varapääministeri Vitali Mutko sanoi Venäjän hyväksyvän raportin osittain, mutta kiisti edelleen valtiojohtoisen dopingohjelman.

Perjantaina Wada kertoi, että se on saanut haltuunsa Moskovan antidopinglaboratorion testaustiedot tammikuun 2012 ja elokuun 2015 väliseltä ajalta. Tänä aikana Venäjän uskotaan pimittäneen lukuisia dopingkäryjä.

– Nämä todisteet saattavat paljastaa uuden ulottuvuuden petoksen syvyydestä, Yhdysvaltain antidopingtoimikunnan Usadan johtaja Travis Tygart sanoi.

Joulukuun alussa odotetaan Kansainvälisen olympiakomitean päätöstä siitä, pääseekö Venäjä osallistumaan helmikuun talviolympialaisiin.

Lisää aiheesta:

Venäjällä iso pelko massiivisesta dopingsanktiosta – presidentti Vladimir Putinilta anellaan apuaWada yrittää jo toisen kerran saada tietoja Moskovan antidopinglaboratoriosta – takaraja meni jo vuodenvaihteessaVenäläisiä uhkaa taas olympialaisista sulkeminen: "Tämä on vitsi – ja nöyryytys Wadalle"Venäjän dopingskandaali on kytenyt jo pitkään – tästä on kyseVarmistus: Venäjän yleisurheilijoiden panna pitää – Rioon vain erityisluvallaVenäjän urheilupomolta ristiriitaisia dopingpuheita – "Teot hävettäviä"
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 07:28
    NBA

    Lauri Markkanen teki tuhoja jatkoaikavoitossa

  • 07:04
    NHL

    Uusi kohu velloo – Mikko Rantaselta suora kommentti kolaamalleen tähtimaalivahdille

  • 06:24
    NHL

    Mikko Rantanen rymisteli jälleen – Stanley Cup -voittaja loukkaantui

  • Eilen22:13
    NHL

    NHL:n ruotsalaistähdeltä nolo moka – fanit ihmeissään seuran toiminnasta

  • Eilen21:13
    NHL

    Jarmo Kekäläinen NHL-seuran GM:ksi