Vain satojen metrien päässä Venäjän rajasta asuvat suomalaiset Aimo ja Ritva Liiri ovat pitäneet kirjaa itärajan tapahtumista 58 vuoden ajan.
Korkea metsä ja jäätynyt järvi piirtyvät talon ikkunasta. Venäjä.
Aimo ja Ritva Liiri asuvat Kivisilta-nimisessä talossaan Konnunkylässä 600 metrin päässä rajalta. Kyseessä on osa Lappeenrannan Nuijamaata, joka on ollut viime aikoina otsikoissa Venäjän puolelta tapahtuneiden luvattomien rajanylitysten vuoksi.
11. tammikuuta 11 iranilaismiestä otettiin kiinni luvattomasta rajanylityksestä.
Miehet ohittivat Liirien talon alle kymmenen metrin päästä. He tarpoivat umpihangessa noin kilometrin verran maantielle.
– Se oli niin onnellinen tilanne, ettemme tienneet mitään, kun oli pimeä. Seuraavana päivänä radiosta kuulimme, että heidät on otettu kiinni, Ritva kertoo.
Lue myös: Sisäministeri Rantanen luottaa uuden lain torppaavan Venäjän masinoiman maahanmuuton itärajalla
Näin pienessä, noin parinkymmenen talon kylässä tarkempi tieto illan tapahtumista on selkeästi liikkunut.


