Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä välttyi lisärangaistuksilta – antidopingtoimiston valtuudet pysyvät voimassa

RUSADA, Venäjän antidopingjärjestö.
RUSADA, Venäjän antidopingjärjestö./All Over Press
Julkaistu 22.01.2019 22:05

MTV URHEILU-STT

Maailman antidopingtoimisto Wada kertoi hallituksensa puhelinkokouksen jälkeen tiistaina, että Venäjältä saatujen laboratoriotietojen myötä maan antidopingtoimisto Rusadan toimintavaltuuksia ei kumota.

Wada poisti Venäjän antidopigtoimikunta Rusadan ja Moskovan dopinglaboratorion valtuudet vuonna 2015 valtiojohtoisen dopingjärjestelmän vuoksi. Päätös johti useissa lajeissa venäläisten urheilijoiden sulkemiseen kansainvälisistä kilpailuista. Viime syyskuussa Wada palautti toimintavaltuudet, mutta ehtona sille oli muun muassa pääsy dopinglaboratorion testitietoihin joulukuun loppuun mennessä.

Takarajaan mennessä laboratoriodataa ei saatu, mutta Wada pääsi käsiksi tietoihin viime viikolla. Nyt Wada tutkii tietoja pyrkien varmistumaan niiden aitoudesta. Jos paljastuu, että dataa on peukaloitu, Venäjää uhkaavat lisärangaistukset.

Wadan puheenjohtaja Craig Reedie kiitteli asioiden etenemisestä, mutta työtä piisaa pitkäkestoisessa saagassa.

–  Hallituksen useat jäsenet ilmaisivat pettymyksensä takarajan ylittymisestä, mutta he myönsivät, että sen takia ei ole syytä lisärangaistuksiin. Venäjän dopingasian ratkaisemisessa on tapahtunut huomattavaa edistystä, ja tärkeimmän eli datan saaminen on kriittinen askel, vaikkakaan se ei tapahtunut helposti, Reedie totesi tiistaina.

Haasteita riittää

Wadan mukaan moskovalaisdata "on ratkaisevassa roolissa, jotta potentiaalisesti satoja huijareita saadaan syytteeseen".

–  Emme ole vielä maalissa ja paljon on tehtävää. Nyt Moskovan dopinglaboratoriosta saadun datan oikeellisuutta tutkitaan, jotta voimme käyttää sitä saadaksemme kiinni huijanneita urheilijoita. Ja myös vapauttaa syytteistä muita, Reedie kuvaili.

Rusadan päällikkö Juri Ganus kiitteli "lain hengen mukaista päätöstä" jättää Venäjä rankaisematta. Seuraava askel on säilöttyjen näytteiden luovuttaminen Wadalle uudelleen analysoitavaksi. Ja jos oli datasiirto hankalaa, sen helpompaa ei ole näytteiden kanssa.

–  Se työ on aloitettava nyt, Ganus totesi uutistoimisto Tassille.

Lisää aiheesta:

Venäjällä iso pelko massiivisesta dopingsanktiosta – presidentti Vladimir Putinilta anellaan apuaVenäjä kokonaan ulos olympialaisista? Taustalla vellova dopingkohu paisuu entisestäänTurhautunut IAAF jatkoi Venäjän yleisurheilijoiden sulkua – toimintakiellossa olleet lääkärit ja valmentajat jatkaneet toimintaa?Wada yrittää jo toisen kerran saada tietoja Moskovan antidopinglaboratoriosta – takaraja meni jo vuodenvaihteessaVenäläisiä uhkaa taas olympialaisista sulkeminen: "Tämä on vitsi – ja nöyryytys Wadalle"Venäjä ei vieläkään myönnä valtiojohtoista dopingia
DopingUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Doping
  • Eilen12:04
    Uinti

    Olympiavoittaja tekee paluun – osallistuu dopingkisoihin

  • 25.11.18:50
    Hiihtolajit

    Vahvistus: Hiihdon olympiavoittajaa ei nähdä Milano-Cortinan kisoissa

  • 14.11.14:17
    Nyrkkeily

    Raskaansarjan nyrkkeilytähti kiinni kokaiinista

  • 11.11.15:55
    Yleisurheilu

    Jättimäinen dopingpanna: Sadan metrin MM-hopeamies tunnusti

  • 2.11.16:12
    Maastohiihto

    Dopingpanna päättyy – Suomen ex-maajoukkuehiihtäjä palaa