Yhdysvaltojen ja Venäjän mukaan Pohjois-Korean laukaisema ohjus näyttää olleen keskipitkän matkan ohjus, vaikka maa itse väittääkin laukaisseensa mannertenvälisen ohjuksen.
Venäjän asevoimat sanoo, että ohjuksen lentotiedot sopivat keskipitkän matkan ballististen ohjusten piirteisiin. Myös Yhdysvallat kuvaili ohjusta keskimatkan ohjukseksi.
Pohjois-Korea väitti aamulla testanneensa ensi kertaa onnistuneesti mannertenvälistä ballistista ohjusta. On epäselvää, pystyykö Pohjois-Korea valmistamaan tarpeeksi pieniä ydinkärkiä, jotka voitaisiin asentaa ohjukseen.
Ohjuskokeen jälkeen Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump tviittasi olevan vaikea uskoa, että Etelä-Korea ja Japani jaksavat katsella Pohjois-Korean käytöstä enää kauaa. Trump toivoi myös Kiinan lisäävän painostustaan Pohjois-Koreaa kohtaan.
– Kenties Kiina kohdistaa Pohjois-Koreaan kovaa painetta ja päättää tämän älyttömyyden lopullisesti, Trump tviittasi.
Yhdysvallat on toistuvasti yrittänyt saada Pohjois-Korean tärkeimmän tukijan Kiinan painostamaan Pohjois-Koreaa luopumaan ohjus- ja ydinohjelmistaan.
2:06