Ukraina on valmis osallistumaan, mutta haluaa nähdä Venäjän rauhanehdot etukäteen.
Venäjän presidentti Vladimir Putin ilmoitti perjantaina harkitsevansa tapaamista Ukrainan, Yhdysvaltojen ja Turkin presidenttien kanssa vain siinä tapauksessa, että suorat neuvottelut Ukrainan kanssa tuottavat tulosta.
Venäjä on ilmoittanut, että se lähettää edustajansa Turkkiin ja on valmis neuvottelemaan Ukrainan kanssa maanantaina.
Ukraina on puolestaan sanonut olevansa valmis osallistumaan uusiin neuvotteluihin Venäjän kanssa, mutta haluavansa nähdä Venäjän ehdotukset sodan lopettamiseksi etukäteen. Kreml on arvostellut Ukrainan vaatimusta.
Turkki kertoi perjantaina olevansa valmis isännöimään Putinin, Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin, Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin tapaamisen Istanbulin neuvottelujen jälkeen.
Turkin ulkoministeri Hakan Fidan sanoo uskovansa, että sekä Ukraina että Venäjä toivovat aselepoa.
Lue myös: Mitä Putinin jälkeen? Venäjä-tutkija MTV:lle: Olin väärässä
Zelenskyi kritisoi Venäjän toimintaa
Venäjä ilmoitti torstaina yhä odottavansa Ukrainan vastausta sen ehdotukseen uusista neuvotteluista maanantaina Istanbulissa. Venäjä on sanonut silloin esittävänsä muistion, jossa hahmotellaan sen ehdot pitkäaikaiselle rauhanratkaisulle.
