Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Velkojat hakevat teknologiayhtiö Urosta konkurssiin – ratkaisu ehkä jo tänään

Lehtikuva
Julkaistu 08.02.2022 05:25

MTV UUTISET – STT

Velkojilla on Urokselta miljoonasaatavat. Uros vastustaa konkurssihakemusta sekä asian käsittelemistä Oulussa.

Oulun käräjäoikeus käsittelee tänään teknologiayhtiö Urokseen kohdistuvia konkurssikanteita.

Urosta hakevat konkurssiin valtion erityisrahoitusyhtiö Finnvera, työeläkevakuutusyhtiö Ilmarinen sekä pankit Nordea ja Oulun Osuuspankki. Uros vastustaa konkurssihakemusta, minkä lisäksi se katsoo, että asiaa ei edes pitäisi käsitellä Oulussa, vaan Helsingissä.

Käräjäoikeus antaa ratkaisunsa käsiteltävistä kysymyksistä tänään tai myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana.

Finnveralla, Nordealla ja Oulun Osuuspankilla on Uroksen Suomen-yhtiöltä yhteensä miljoonien eurojen velkasaatavat. Ilmarinen hakee Urosta konkurssiin rästiin jääneiden runsaan 450 000 euron suuruisten työeläkemaksujen vuoksi.

Uros: Konkurssiasiaa ei voida käsitellä Oulussa

Uroksen mukaan konkurssihakemus on perusteeton. Yhtiö sanoo käyvänsä parhaillaan useita rahoitusneuvotteluja, joiden menestyessä se pystyy suoriutumaan velvoitteistaan eikä ole konkurssilaissa edellytetyllä tavalla maksukyvytön.

– Rahoitusjärjestelyn seurauksena myös hakijavelkojien saatavat saadaan suoritettua täysmääräisinä, yhtiö sanoo käräjäoikeuteen toimittamassaan lausumassa.

Lausuman on allekirjoittanut Liechtensteinissa Uroksen hallituksen puheenjohtaja Jyrki Hallikainen.

Uros vaatii myös, että konkurssihakemus jätetään tutkimatta Oulun käräjäoikeudessa väärän oikeuspaikan perusteella. Uroksen mukaan sen kotipaikan käräjäoikeus on Oulun sijaan Helsingin käräjäoikeus.

Yhtiö perustelee asiaa sillä, että sen hallinto hoidetaan Suomessa Helsingistä käsin.

– Sen lisäksi, että yhtiön virallinen kotipaikka on Helsinki, sen hallintoa on hoidettu Helsingistä tai Sveitsistä, lausumassa sanotaan.

Uroksen mukaan sen emoyhtiö on ollut sveitsiläinen Uros AG vuodesta 2020, mistä lähtien se on hoitanut yhtiön hallintoa Sveitsistä. Oulussa Uroksella ei ole kertomansa mukaan muuta kuin tuotekehitystoimintaa.

Miljoonia takavarikkoon rikosepäilyn takia

Viime viikolla Oulun käräjäoikeus määräsi Uroksen ja sen perustajien Jyrki Hallikaisen ja Tommi Uharin omaisuutta yhteisvastuullisesti takavarikkoon yli kuusi miljoonaa euroa. Uhari jätti Uroksen joitakin vuosia sitten.

Takavarikon syynä on poliisin tutkinnassa oleva epäilty törkeä avustuspetos, joka oikeuden päätöksen mukaan ajoittuu keväästä 2011 kesään 2016. Vakuustakavarikko on turvaamistoimenpide, joka tehdään mahdollisen tulevan tuomion varalta.

Poliisitutkinta liittyy Business Finlandin eli silloisen Tekesin vuosina 2011–2013 Urokselle antamiin miljoonien eurojen tuotekehityslainoihin ja avustuksiin. Business Finlandin mukaan Uros salasi rahoittajalta sopimukset, joilla rahoitetuissa projekteissa kehitettävät tai aikaansaadut tulokset myytiin ja luovutettiin luxemburgilaiselle tytäryhtiölle.

Suuri yleisö sai tietää oululaistaustaisesta Uroksesta maaliskuussa 2020, kun Tampereen areena nimettiin sponsorinsa mukaan Uros Live -areenaksi. Uroksen talousongelmien ja muiden epäselvyyksien tultua julkisuuteen areenan hallitus irtisanoi sponsorisopimuksen yhtiön kanssa. Sittemmin areenan nimi on muutettu Nokia Arenaksi.

Lue myös: Uros Live jää historiaan – Tampereen kansiareena irtisanoi nimisopimuksen

Lisää aiheesta:

Uros-vyyhdissä uusi käänne – oikeus määräsi Luxemburg-kaupat peruttavaksiTeknologiayhtiö Uroksen törkeän avustuspetoksen esitutkinta on valmistunut – asia etenee syyteharkintaanUroksen pääomistajasta rikostutkinta myös Sveitsissä – STT: Jyrki Hallikaisesta teki rikosilmoituksen yhden prosentin Uros-osuudesta 20 miljoonaa maksanut sijoittajaTeknologiayhtiö Uros kokurssiin – velkoja noin 13,5 miljoonaa, kassavaroja 14 000 euroaKäräjäoikeus määräsi Uroksen konkurssiin – velkojat vaativat miljooniaOulun poliisi epäilee teknologiayhtiö Urosta törkeästä avustuspetoksesta
TalousKonkurssiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen16:34
    Politiikka

    Hallitus haluaa kieltää kauppojen omien tuotemerkkien suosimisen

  • Eilen15:58
    Marimekko

    Tukkumyynti nosti Marimekon tulosta – liikevoitto kasvoi 14 prosenttia