Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski MTV:n Uutisextrassa: Ulkomaiset peliyhtiöt jylläävät netissä – "Suomi miljardin euron tienhaarassa"

Julkaistu 19.01.2019 17:54
Toimittajan kuva

Jussi Kärki

jussi.karki@mtv.fi

@JussiKarki

Ulkomaiset peliyhtiöt ovat ottaneet jo kolmanneksen Suomessa rahapelaamisen digimarkkinoista. Tämä murentaa hiljalleen Veikkauksen monopoliasemaa ja nakertaa myös tuottoja.

– Digitalisaatio muuttaa tilannetta niin, että olemme tulossa miljardin euron tienhaaraan, jossa yhteiskunta oikeasti joutuu arvioimaan suomalaisen rahapelaamisen tulevaisuutta, Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski sanoo MTV:n Uutisextrassa.

Sarekosken mainitsema miljardi euroa on summa, jonka yli 4000 edunsaajaa saa veikkausvoitoista vuosittain. Lisäksi Veikkaus maksaa veroja noin 300 miljoonaa euroa.

Digipelaamisen osuus on jo yli 40 prosenttia koko pelaamisesta, ja arviolta parin-kolmen vuoden kuluessa pelaaminen verkossa ohittaa perinteiset pelimuodot kuten esimerkiksi automaatit ja lottoamisen.

"Epäreilua kilpailua"

Veikkauksen toimitusjohtaja varoo antamasta ohjeita omistajalle eli poliittisille päättäjille, mutta hän piirtää uhkaavan tilannekuvan siitä, mihin digipelaamisen kasvu voi johtaa.

Sarekoski sanoo MTV:n Uutisextrassa, että rajoituksia ulkomaisten peliyhtiöiden toimintaan pitää pohtia myös digipelaamisessa ja viranomaisilla on oltava paremmat työkalut tähän.

– Kyseessä on vapaamatkustaminen, jossa ei makseta veroja ja se on myös epäreilua kilpailua. Lähtökohtaisesti kaikkialla muualla paitsi Suomessa suojellaan tällä hetkellä omaa markkinaa, onpa se yksinoikeus- tai lisenssimarkkina, Sarekoski sanoo.

Esimerkiksi Norjassa monopoliyhtiötä suojellaan kieltämällä ulkomaisten peliyhtiöiden pääsy pelimarkkinoille. Nettimaailmassa kiellot eivät pure yhtä hyvin, mutta suuret ihmismassat ryhtyvät rikkomaan niitä harvemmin.

Tunnistautuminen vähentää tuottoja

Veikkausrahoja saavien kansalaisjärjestöjen potti pienenee jatkossa myös perinteisessä pelaamisessa.

Peliautomaatit, joita Veikkauksella on 18 500 ympäri Suomea, ovat aiheuttaneet eniten pelihaittoja. Haittojen kitkemiseksi on tulossa vuoden 2022 alusta tunnistautuminen peliautomaatteihin.

Yksityiskohdat ovat vielä auki ja lakiesitys on eduskunnassa, mutta tunnistautuminen voisi tapahtua esimerkiksi kortilla ja pin-koodilla.

Kolikon kääntöpuoli on se, että kun pelaaminen vähenee, tämä tekee loven kansalaisjärjestöjen saamiin avustuksiin.

– Pelaaminen vähenee, se on ihan varmaa. Arvioimme, että uudistus pienentää tuottojamme noin 100-150 miljoonaa euroa vuodessa, Sarekoski sanoo.

Arviolta kolmella prosentilla pelaajista on peliriippuvuus. Tämä tarkoittaa noin 120 000:ta pelaajaa.

– Otamme tämän asian vakavasti, Sarekoski sanoo.

Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski MTV:n Uutisextrassa lauantaina MTV3-kanavalla kello 19.10.

Lisää aiheesta:

MTV-kysely: Alle puolet suomalaisista kannattaa Veikkauksen monopolin murtamista – Veikkaus ei itse miellä olevansa enää monopoliVeikkauksen mukaan laajempi tunnistautuminen vähentäisi ongelmapelaamista 500 miljoonalla eurolla – tutkijan arvio on synkempiVeikkauksen pelituotot vähenevät rajusti pelaamisrajoitusten myötä – tähän toimenpiteeseen Veikkaus ei kuitenkaan ryhdyRahapeliautomaatit avautuvat, koneita jatkossa lähes puolet vähemmän – "Suomihan on kummajainen, kun meillä ei ole ulkomaista pelaamista estetty"Korona leikkaa Veikkauksen tuloista 70 miljoonaa kuukaudessaKansalaisaloite poistaisi peliautomaatit – "Mahdollisuus pelaamiseen häviäisi noin 250 kunnasta"
MTV UutisextraVeikkausPelaaminenRahaKotimaaRahapelitYhteiskunta
Talous

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutisextra
  • 11.10.14:19
    Politiikka

    Kaisa Juuso: Ministerin työ on omaishoitajan työtä raskaampaa

  • 11.10.10:05
    Sote

    Ministeri Juuso ampuu alas ajatuksen aikuisten lisävastuusta vanhemmistaan: "Maksamme korkeita veroja"

  • 4.10.06:58
    Talous

    Euroopan pankkipomo Lagarde hoputtaa digieuroa käyttöön, mutta hänen lompakossaan on aina tällainen nippu seteleitä

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 26.9.18:01
    Yle

    Ylen väistyvä toimitusjohtaja avaa välejään perussuomalaisiin – myrskyisät vuodet takana: "Joitakin päiviä olisi voinut jäädä kokematta"