Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Väyrynen haluaa hallituksen vastuuseen "hallitsemattoman muuttoliikkeen" ongelmista ja vaatii rajatarkastuksia takaisin

Lehtikuva
Julkaistu 09.09.2017 12:46

MTV UUTISET

Europarlamentaarikko Paavo Väyrynen kritisoi tiukkasävyisesti Suomen hallitusta sekä presidentti Sauli Niinistöä "kuumentuneesta maahanmuuttokeskustelusta" ja vastuun pakoilusta sen suhteen.

Väyrynen antaa blogissaan kritiikkiä myös hallituksesta irrotetulle perussuomalaisille. Puolue ei voi vedota keskustelussa Väyrysen mukaan tietämättömyyteen.

– Perussuomalaiset ovat puolueena täydessä vastuussa Sipilän hallituksen politiikasta sekä Euroopan unionissa että Suomen kansallisessa päätöksenteossa.

Väyrynen kertoo ehdottaneensa jo kaksi vuotta sitten Välimeren pakolaisongelman ratkaisemiseksi hyvin hoidettujen ja valvottujen pakolaisleirien perustamista Pohjois-Afrikan rannikolle. Nyt EU saa kritiikkiä YK:n ihmisoikeuskomissaarilta siitä, että unioni kääntää selkänsä siirtolaisten Libyan ylläpitämillä vastaanottoleireillä kohtaamilleen julmuuksille. Väyrysen mukaan hän lähestyi viime keväänä aiheesta uudelleen pääministeri Juha Sipilää, ulkoministeri Timo Soinia sekä presidentti Niinistöä.

Väyrysen mukaan Niinistö on pyytänyt täsmennyksiä hänen ajatuksiinsa etenkin Suomen oman rajavalvonnan tiukentamisen suhteen.

– Yhteydenpitoni valtioneuvoston jäseniin ja tasavallan presidenttiin ei (tuon jälkeen) tuottanut tulosta. Päävastuussa oli silloinen sisäministeri . Hän väitti viimeksi Paasikivi-seuran kokouksessa eskiviikkona, ettei hallituksella ollut keinoja pysäyttää muuttoliikettä Ruotsista Suomeen. Tämä ei ole totta. Suomi olisi voinut palauttaa rajatarkastukset. Tämänhän Ruotsi, Tanska ja Norja hieman myöhemmin tekivät, Väyrynen kirjoittaa.

Petteri Orpo

Väyrysen mukaan "koko Suomen hallituksen on tunnustettava vastuunsa niistä ongelmista, joita hallitsematon muuttoliike on Suomessa aiheuttanut". Tähän paras ratkaisu olisi Väyrysen mielestä osittaisten rajatarkastusten käyttöönotto.

– Tämähän ei tarkoittaisi rajojen sulkemista, kuten on väitetty, Väyrynen jatkaa.

Väyrysen mukaan myös lainsäädännön muuttaminen on tarvittaessa paikallaan kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden palauttamisen tehostamiseksi.

Lisää aiheesta:

Itärajan tilanne nosti esiin Geneven sopimuksen uudistamisen: "Todella epärealistista"Professori tyrmistyi ministeri Rantasen kirjeestä EU:lle, jonka mukaan turvapaikanhaku pitäisi voida keskeyttää kokonaan – kirje toimitettiin väärälle tahollePääministeri Orpo: On merkkejä siitä, että tilanne itärajalla paheneeTaipuiko oppositio Venäjän hybridivaikuttamisen pelinappulaksi? Sisäministeri Mikkonen: "Ollaan vakavien asioiden äärellä"Välimeren ylittäviä siirtolaisia tullaan jakamaan väliaikaisesti EU-maihin – perussuomalaiset tivasivat hallitukselta järjestelyistäRinteen hallitusta hiillostettiin ensimmäisellä kyselytunnilla: "Käytetäänkö veronmaksajien rahaa siihen, että verenhimoisen islamilaisen kultin kannattajat saadaan takaisin Suomeen?"
PakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 19.10.15:55
    YK

    Ikea-johtaja ja Pariisin pormestari – Pekka Haavistolla kovia vastaehdokkaita YK-pestiin

  • 8.10.20:15
    Iso-Britannia

    Yritys on tienannut yli 200 miljoonaa majoittamalla turvapaikanhakijoita hotelleissa ja tarjoamalla kurjaa palvelua

  • 8.10.18:22
    Pekka Haavisto

    Pekka Haavisto ehdolla YK:n pakolaisjärjestön johtoon

  • 1.10.15:09
    Lait ja lainsäädäntö

    Kansalaisuuden saamisen edellytykset tiukentumassa – tämä kaikki muuttumassa

  • 14.8.13:56
    Turvapaikanhakijat

    Ministeri älähti, Maahanmuuttovirasto selventää: Gazalaisille ei automaattista turvapaikkaa Suomesta